Ortadoğu

Irak’ta cumhurbaşkanı krizi: KDP’li Hoşyar Zebari’nin adaylığı durduruldu

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Kürdistan Demokrat Partisinin (KDP) adayı Hoşyar Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını geçici olarak durdurma kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığı makamının anayasal olarak Kürtlere verildiği komşu Irak’ta, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) adayı Hoşyar Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kriz çıktı. Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) milletvekillerinin yaptığı başvurunun sonucunda Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını geçici olarak durdurma kararı aldı.

Yüksek Federal Mahkeme, Zebari’nin cumhurbaşkanı adayı olamayacağına ilişkin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) milletvekillerinin yaptığı başvurunun sonucunu açıkladı.

Mahkemenin kararında, Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için “iyi itibar” gibi şartlara sahip olmadığı aktarıldı.

Genel seçimlerin ardından bu makam için mevcut cumhurbaşkanı Berhem Salih’i yeniden aday gösteren KYB, hakkında geçmişte ortaya atılan yolsuzluk iddialarını gerekçe göstererek Zebari’nin cumhurbaşkanı adayı olamayacağına ilişkin başvuruda bulunmuştu. Bu itirazı değerlendiren Federal Mahkeme, adaylığı geçici olarak durdurdu. Mahkemenin kararında, Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için ‘iyi itibar’ gibi şartlara sahip olmadığı aktarıldı.

Kararda, Zebari’nin 2016’da mali ve idari yolsuzluklardan dolayı Maliye Bakanlığı görevinden azledildiği hatırlatıldı; bunun da cumhurbaşkanlığı adaylığının geçici olarak durdurulması için gerekçe olduğu kaydedildi. KDP adayının Dışişleri Bakanlığı görevindeyken de hakkında açılan davaların bulunduğu ve o dönem mahkemedeki duruşmalara katılmadığı ifade edildi.

Irak Meclisi, cumhurbaşkanı seçimi için yarın toplanma kararı almıştı. KDP’nin parlamento seçimlerini kazanan Sadr hareketi ile ittifakı nedeniyle Zebari’nin bu oylamada cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak Mukteda Sadr cuma günü ilgili tartışmaların ardından yaptığı açıklamada vekillere, Zebari’nin cumhurbaşkanlığı koşullarını karşılamaması halinde oy vermeme çağrısında bulunmuştu.

Irak’ta 2003’teki ABD işgali sonrası kabul edilen anayasa gereği cumhurbaşkanı Kürtlerden seçiliyor.

Ülkede Kürtlerin temsil edildiği iki büyük partiden KDP, eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari’yi; KYB ise mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i aday göstermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu