Connect with us

Ortadoğu

Iraklı Yazar: Mesut Barzani özgürlük isteyen bütün Iraklıların sembolüdür

Iraklı Yazar Halil Zubeydi yaptığı açıklamada, Mesut Barzani’nin sadece Kürtlerin değil özgürlük talep eden bütün Iraklıların sembolü olduğunu belirtti.

Yazar Halil Zubeydi yaptığı açıklamada, Başkan Mesut Barzani’nin sadece Kürtlerin değil özgürlük talep eden bütün Iraklıların sembolü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Erbil’i her ziyaret ettiğimde yepyeni gelişmelerle karşılaşıyorum. Bunda Başbakan Mesrur Barzani’nin rolü çok belirgin. Oysa Bağdat’ta her gün yeni bir yolsuluk dosyasıyla karşılaşıyoruz.”

Irak’ın tanınan yazarlarından biri olan ve Sewt El Irak (Irak’ın Sesi) sitesindeki köşesinde “Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Başkanlığı” isimli bir makale yayımlayan Halil Zubeydi şunlara dikkat çekti: “Irak’ın siyasi partiler tarihinden bahsettiğinde PDK’den bahsetmemek mümkün değil. Özellikle hedeflerine ulaşma konusunda örnek verilecek en önemli partilerden birisi. Buda en başta Mele Mustafa Barzani dönemindeki liderlikle yakından ilintili. Mela Mustafa Barzani’nin Kürtlerin özgürlüğü için onlarca yıllık mültecilik geçmişi, demokrasi, istikrar mücadelesi ve devrimcilik çalışmaları tamamen hedeflerine ulaşmak için yaşanmış süreçlerdi.”

Başkan Mesut Barzani’nin de bu mücadele geçmişini sahiplenerek, güncel gelişmelere uyarladığına vurgu yapan Zubeydi açıklamasında, İran’la ilişkilerinde bu mücadele mekanizmasını devam ettirdiğini ve Bağdat’a karşı savaştığını ifade etti.

Halil Zubeydi açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu yeni başkan Kürt halkının huzuru ve geleceği için en ince ayrıntıları hesaplayarak mücadelesini yürüttü ve bundan dolayı PDK şu anda en kaliteli hizmet anlayışıyla halkına hizmet etmekte. Bundan dolayı da hem prestijini korudu hem de daha da yükseltti.”

Kürtlerin bugün elde ettiği kazanımlardan yola çıkarak Başkan Mesut Barzani’nin sadece Kürtlerin değil aynı zamanda özgürlük mücadelesi veren Irak halkının da sembolü olduğuna vurgu yapan Zubeydi şu hususlara dikkat çekti: “Irak’ta son 20 yıldır siyaset yürütenler tamamen başarısız oldular. Oysa Başkan Barzani hep daha başarılı işlere imza attı. Bundan dolayı halkı onunla ne kadar övünse azdır.”

Paylaştığı yazısında Başbakan Mesrur Barzani’nin çalışmalarına da yer veren Zubeydi: “Kürdistan Bölgesi’nde Siyaset ve gelişim konularında en belirgin rolü Başbakan Mesrur Barzani oynadı. Zaten geçen yılın başarılı genç yüzlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor” dedi.  

Halil Zubeydi paylaştığı yazının sonunda şu görüşlerini dile getiririyor: “Kürdistan Bölgesi’ndeki kardeşlerimi canı gönülden kutluyorum. Çünkü en zorlu süreçlerde bile PDK yönetimini asla yalnız bırakmadılar ve onlarla birlikte mücadelelerine devam ettiler. Erbil’i her ziyaret ettiğimde daha yeni gelişmeler ve güzelliklerle karşı karşıya kalıyorum ve bu beni Kürt halkı kadar mutlu ediyor. Bunda da Başbakan Mesrur Barzani’nin belirgin rolünü rahatlıkla görüyorum. Oysa Bağdat’ta her gün yeni bir yolsuzluk dosyasıyla karşılaşıyoruz.”(Basnews)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir