Ortadoğu

Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nden Hoşyar Zebari kararı

Irak Yüksek Federal Mahkemesi Hoşyar Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını reddetti.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) cumhurbaşkanı adayı Hoşyar Zebari’nin adaylık yolunu kapattı.

Irak resmi ajansı INA’nın haberine göre Zebari’nin adaylığı konusu bugün Federal Mahkemede görüşüldü.

Haberde, “Federal Yüksek Mahkeme, Hoşyar Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını reddetme kararı aldı” ifadeleri kullanıldı.

Mahkeme, daha önce Zebari’nin mali ve idari yolsuzluklar gibi gerekçelerle adaylığını geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Mahkeme geçici durdurma kararı almıştı

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, 6 Şubat’ta Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) adayı Hoşyar Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Mahkemenin kararında, Zebari’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için “iyi itibar” gibi şartlara sahip olmadığı aktarılmıştı.

Zebari’nin 2016’da Maliye Bakanlığı görevinden azledildiği hatırlatılan kararda, bunun da cumhurbaşkanlığı adaylığının geçici olarak durdurulması için gerekçe olduğu kaydedilmişti.

Süreç yeniden başlatılmıştı

8 Şubat’ta Irak Parlamentosu, süresi bugün dolan cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuru sürecini yeniden başlattığını duyurmuştu.

Irak Parlamento Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi ve iki yardımcısı cumhurbaşkanlığı adaylık süresinin dolmasıyla ilgili yaptıkları toplantıda alınan kararla 9 Şubat’tan itibaren 3 gün boyunca yeniden cumhurbaşkanlığı adaylık süreci başlatıldığını açıklamıştı.

Zebari’den açıklama

Öte yandan Hoşyar Zebari, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “Federal Mahkeme’nin cumhurbaşkanlığı adaylığımı hakkımdaki dava netleşinceye kadar geçici olarak durdurma kararını saygı ile karşılıyorum” demiş, “Mahkemenin bu konuyu netleştireceğine inanıyorum ki daha önce de ilgili kurumlar adaylığım önünde herhangi bir engelin olmadığını kanıtladı” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Kürtlerden seçiliyor

Irak’ta 2003’teki ABD işgali sonrası kurulan siyasi denklem gereği cumhurbaşkanı Kürtlerden seçiliyor.

Ülkede Kürtlerin temsil edildiği iki büyük partiden KDP, eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari’yi; Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i aday göstermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu