Analiz

Irak-Suriye sınırına yapılan gizemli hava saldırısında Rusya-İran bağlantısı nedir?

Salı akşamı, Irak saatiyle gece yarısından sonra , Irak-Suriye sınır bölgesinde hava saldırılarının yapıldığına dair haberler geldi .

Ortalıkta dolaşan videolar, Suriye’deki Albukamal ile Irak’taki Al-Qaim arasındaki sınır kapısında yangın olduğunu gösterdi. Bir hava saldırısı olup olmadığı veya başka bir şey olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Geçiş kilit bir nokta ve 2017’nin sonlarından bu yana İran’ın nüfuzunu Irak üzerinden Suriye ve Lübnan’a yayması için bir kanal oldu .

Bazı yerel yorumcuların ABD’yi suçladığı bir hava saldırısı söylentileri ilginç çünkü bu, İran’ın bölgedeki rolü ve İran-Rusya ilişkisi hakkındaki artan endişelerin ortasında geliyor.

İran, Ukrayna’ya karşı savaşında Rusya’ya insansız hava araçları ihraç etti, Tahran’ın aylarca inkar ettikten sonra kabul ettiği bir gerçek. Bunlar çoğunlukla Shahed 136 drone , ancak başkaları da olabilir.

Kamikaze insansız hava araçları, pahalı Rus silahlarını veya uçaklarını feda etmek yerine, Moskova’nın bedel ödemeden Ukraynalılara zarar vermesini sağlıyor.

Rusya, İran İHA’larını nakit olarak ödüyor

Bir Sky News raporu, Rusya’nın İran’a yaklaşık 141 milyon dolar nakit verdiğini ve ele geçirilen ABD ve İngiltere silah sistemlerini “düzinelerce ölümcül drone karşılığında… bir güvenlik kaynağının iddiasına göre” gönderdiğini söyledi.

Bu, Rusya’nın satın aldığı insansız hava araçları için ne kadar ödediğini gösteren ilk raporlardan biri. Bu, İran’ın Rusya’ya balistik füzeler gibi daha fazla silah tedarik edebileceğine dair artan endişelerin ortasında geliyor.

İran ve Rusya bir sonraki hamleyi düşünürken, İran’ın bölgede kaosu yaymak için kullanabileceği başka bir koridor var .

Son birkaç yılda İran, vekil gruplarını Al-Bukamal’a taşıdı. Kataib Hizbullah 2018’de Suriye sınırında bir karargah kurdu. Karargah bir hava saldırısıyla vuruldu.

2019’da raporlar, İran’ın balistik füzeleri Irak’a taşımayı ve vekil gruplarla batı çölüne yerleştirmeyi istediğini söyledi. O yıl hava saldırılarında çok az silah deposu vuruldu.

Irak merkezli İran yanlısı milisler, o sırada İsrail’i hava saldırılarından sorumlu tuttu. Bu, ABD ile İran arasındaki artan gerilim bağlamında da geldi; İran, Mayıs ve Haziran 2019’da Umman Körfezi’ndeki gemileri hedef almıştı ve 2019’un sonbaharında Irak’taki İran yanlısı milisler sık ​​sık ABD güçlerini roketlerle hedef alıyordu.

2020 yılına gelindiğinde işler tekrar değişti. ABD, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürdü ve İran, Irak’taki Esad üssünü hedef alan balistik füzelerle misilleme yaptı. İran ayrıca 2018’de Koya’daki Kürt muhalif grupları hedef almak için füzeler kullandı.

Bu yılın Eylül ayında, İran’daki öfkeli protestoların ortasında Tahran, kuzey Irak’taki Kürtleri hedef almak için insansız hava araçları, topçu silahları ve roketler kullandı. İran ayrıca Suriye’deki ABD güçlerini hedef almak için insansız hava araçları kullandı.

Burada bir diğer konu da İran’ın İHA’larını Suriye’ye üslendirmesi. 2017’de ve 2018’in başlarında İHA’ları Palmyra yakınlarındaki T-4 üssüne taşıdı ve aynı yılın Şubat ayında bir İHA ile İsrail’i hedef aldı.

Nisan 2018’e kadar üçüncü Khordad hava savunma sistemini bir hava saldırısının tahrip ettiği iddia edilen T-4 üssüne taşımaya çalıştı. 2021 yılına gelindiğinde İran, drone tehditlerini Irak’ı da kapsayacak şekilde değiştirdi ve Mayıs 2021’de İran, İsrail’i hedef almak için Irak’tan uçakla gönderilen bir drone kullandı.

Mart 2021’de İran, İsrail’i hedef alan insansız hava araçlarını Suriye üzerinden uçurdu; İsrail onları F-35’lerle vurdu. Bu yılın ağustos ayında İran’ın Suriye’deki menfur faaliyetleri o kadar belirgin hale geldi ki ABD, Suriye’deki vekillerine karşı iki tur hava saldırısı düzenledi.

Odak noktası İran-Rusya bağlantısıyla, İran’ın bölgedeki herhangi bir insansız hava aracı ve füze ihracatı daha acil hale geliyor .

İran küresel bir insansız hava aracı gücü haline geliyor ve İran da Rusya’ya füze gönderirse bu başka bir tırmanış olur. Ek olarak, Rusya’dan İran’a herhangi bir nakit akışı raporu, İran’ın Irak, Suriye, Yemen ve Lübnan’daki vekil bağlarını tedarik etmesine yardımcı olabilir.(The Jerusalem Post)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu