Ortadoğu

Irak Kürdistan Bölgesi Kültür ve Gençlik Bakanlığı’ndan ATV dizisi açıklaması

Irak Kürdistan Bölgesi Kültür ve Gençlik Bakanlığı, ATV’de yayınlanan Yalnız Kurt isimli dizide Kürdistan Bölgesi’ni ve Kürtleri hedef alan sözler nedeniyle açıklama yaptı.

Dizi etrafında gelişen tartışmalara ilişkin Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanlığı, “Söz konusu Türk dizisini araştırıyoruz ve yanıt vereceğiz” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Kültür ve Gençlik Bakanı Yardımcısı Salar Osman “Bu dizi ile ilgili soruşturmamızı yürütüyoruz” dedi.

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Kültür, Sivil Toplum, Spor ve Gençlik Komisyonu Türkmen Üyesi Azad Ekrem ise “Kürdistan Bölgesi’nin mahkemeleri yasal kurumlardır ve dizi, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkileri etkilemeyecektir. Dizi, Türk hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tutumuna ters düşüyor” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

ATV’de yayınlanan “Yalnız Kurt” adlı dizinin 3 Haziran Cuma günü yayınlanan bölümünde, Kürdistan Bölgesi’nde, yasadışı yollarla “Nizamettin Köz” adında bir iş insanının peşine düştüğü için yakalanan “Viking-Tekin Giritli” adlı karakterin mahkemeye çıkarılması canlandırılmaya çalışıldı.

Tamamıyla gerçekten yoksun, Kürdistan’daki yargılama sistemiyle alakası olmayan, Kürdistan bayrağı ve Başkan Mesud Barzani’nin posteri gibi Kürtler için sembol olan ve büyük değer taşıyan öğeler kullanılan sahnede, Tekin Giritli karakteri mahkemeye hakaret ediyor.

Kürdistan Bölgesi’nin siyasi statüsünü kendince hiçe sayan “Tekin Giritli”, bölgedeki etnik ve dini yapıların da Kürtlere karşı olduğunu iddia ediyor ve “Kürtler devlet olamaz” , “Kerkük ve Musul Tüklerindir” şeklinde algı yaratmaya yönelik sözler sarf ediyor.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu