Ortadoğu

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’den Ekito Bayramı mesajı

 Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan ve Irak’taki Süryani, Keldani ve Asurilerin Ekito Bayramını kutlayarak Kürdistan Bölgesi’nin ortak yaşamın beşiği olduğu mesajını verdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Aşuri, Keldani ve Süryanilerin yılbaşı olan Ekito Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Neçirvan Barzani’nin mesajı şöyle:

“Kürdistan, Irak ve tüm dünyada bulunan Süryani, Keldani  ve Asuri kardeşlerimin Süryani Babili yeni yılını (Ekito) en içten dileklerimle kutluyor, huzur içinde bir bayram diliyorum.

Tekrar dile getirmek üzere, Kürdistan Bölgesi’nin tüm bileşenler için dini hoşgörü, birbirini benimseme ve ortak yaşamın beşiği ve adresi olduğunu vurgular, çok kültürlülüğü savunduğumuzu teyit ederiz.

Ekito Bayramı kutlu olsun; bayramın huzur ve barış getirmesini dileriz.”

Asuri ve Süryani halkların her yılın 1 Nisan gününde kutladığı Ekito Bayramı, “Yeni yılın” simgesi olduğu gibi Yeniden Dirilişin de sembolü oldu kabul görülüyor.

Mezopotamya halklarının kültür ve uygarlık timsali haline gelen bayram, kültürel tarihin bir miras olarak görülüyor. Uzun süren kışın ardından baharın başlamasıyla “Yeni yılı” temsil eden Ekito, Yeniden Dirilişin de sembolü olarak kabul görüyor.

Ekito Bayramı 21 Mart’tan başlanarak 1 Nisan’a kadar 12 gün boyunca kutlanmaktadır. Gılgameş Destanı’na göre o günlerde yeni yıl için hazırlıklar başlar. Her bir günü ayrı bir anlam taşıyan bayramda ilk 4 gün hazırlıklar yapılır, 5’inci günde de geniş bir kervan savaş dönemlerinde kendilerini kutsamak için Marduk’un heykelini kaldırır. Kutlamaların 6’ncı gününde de heykel yerine geri getirilir. 7 ve 8’inci günler ile birlikte kutlamalar artar ve savaşlar zaferlerle kutsanır. 9 ve 10’uncu gün ile birlikte her şey yenilenir ve kral da kutlamalara katılır. 12’nci günde de Marduk ve tanrıça Seryanotf evlenir, bunun için de çok coşkulu kutlamalar gerçekleştirilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu