Connect with us

Ortadoğu

Irak, İran’a muhalif Kürt grupların karargahlarını kaldırıyor

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin Tahran’dan, iki ülke arasında imzalanan güvenlik anlaşması uyarınca ülkesinin İranlı Kürt muhalif grupların genel merkezlerini kaldırmaya başladığını duyurdu.

İranlı mevkidaşı Hüseyin Amir Abdullahiyan ile dün (Çarşamba) düzenlediği basın toplantısında Hüseyin, İran’ın Irak’a askeri saldırı düzenleme tehdidini eleştirerek “İran ve Irak arasındaki ilişkiler mükemmel, Irak’ veya Kürdistan bölgesini bombalanma tehdidi makul değil.” dedi.

Irak Dışişleri Bakanı “bu yollardan uzak durulması” gerektiğini vurgulayarak, “Diyalog ve güvenlik anlaşması gibi başka yollarımız da var ve sorunlar diyalog ve müzakere yoluyla çözülecek.” ifadelerini kullandı.

Hüseyin, İki tarafın geçtiğimiz mart ayında vardığı güvenlik anlaşmasının uygulanmasına yönelik planın, Irak ile Kürdistan bölgesi arasındaki iş birliğiyle hazırlandığını ve uygulandığını belirtti.

Abdullahiyan ise Irak’ın “güvenlik anlaşmasının şartlarını önümüzdeki günlerde tam olarak uygulayacağını” belirterek, “İran’ın, güvenliğini sağlama konusunda ciddi olduğunu” ifade etti. Abdullahiyan, “Irak tarafından olumlu haberler almaktan duyduğu memnuniyeti” dile getirerek, “Irak’tan duyduklarımızın önümüzdeki saatlerde sahada hayata geçeceğini umuyorum.” dedi.(Şarkul Avsat)

Devamı…