Politika

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘Süleymaniye’ açıklaması: Türkiye özür dilemeli

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Süleymaniye’de yaşanan patlamanın ardından Irak Cumhurbaşkanlığı “Türkiye saldırısının hiçbir gerekçesi olamaz, Türkiye özür dilemeli” açıklamasını yaptı.

Irak Cumhurbaşkanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Süleymaniye kentinde dün (7 Nisan) meydana gelen patlamanın ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’nın sosyal medya hesaplarında yayınlanan açıklamada, “Türkiye’nin Kürdistan bölgesindeki askeri operasyonları sürüyor; bunların sonuncusu Süleymaniye’deki sivil havalimanının bombalanmasıydı. Irak ve egemenliğine yönelik bu açık saldırıları kınarken, Türkiye’nin Irak topraklarında muhalif güçler olduğu gerekçesiyle sivilleri terörize etme yaklaşımının hiçbir yasal gerekçesi bulunmadığını teyit ediyoruz” denildi. 

Irak Cumhurbaşkanlığı, açıklamasının devamında, “Türkiye Hükümeti’ni sorumluluk almaya, bu eylemler için resmi bir özür dilemeye, bu saldırıları durdurmaya ve ilgili taraflarla diyalog kanalları açarak kendi iç sorunlarını çözmeye çağırıyoruz. Bu saldırıların tekrarı durumunda ise gelecekte de tekrarlanmaması için sert bir tutumumuz olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Dün, Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nın yakınlarında bir hava saldırısı düzenlenmiş ve saldırının hedefinin DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani olduğu iddia edilmişti.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ise söz konusu iddiaları yalanlamıştı.

ABD’den açıklama

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Joe Buccino, hedef alınan konvoyda ABD askerlerinin de olduğunu açıkladı.

Mazlum Kobani’den açıklama

“Süleymaniye Havalimanı’nın Türkiye tarafından hedef alınmasını şiddetle kınıyoruz” diyen Mazlum Kobani, “Bu ihlaller Irak ve Suriye’de devam etmekte ve bölgeye yönelik ciddi boyutları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ‘terör faaliyetleri’ gerekçesiyle Türkiye hava sahasının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıklamıştı. Açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı: “Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibariyle kapatılmıştır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu