Ortadoğu

Irak Başbakanı Kazımi’nin evine silahlı saldırı

Irak Başbakanı Kazımi’ye konutunda silahlı insansız hava aracıyla suikast girişiminde bulunulduğu duyuruldu. Kazımi, saldırıda yara almadı ve sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Bağdat Yeşil Bölge’deki konutu silahlı drone ile vuruldu. Başbakan Kazımi’nin olaydan yara almadan kurtulduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Irak hükûmetine bağlı Güvenlik Meyda Ağı’ndan yapılan açıklamada, bölgedeki güvenlik güçlerinin önlem almayı sürdürdüğü belirtildi.

Irak Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Irak ve Irak halkı için bir kurtuluş projesiydim ve hala öyleyim. İhanet füzeleri müminlerin cesaretini kıramayacakç Kahraman güvenlik güçlerimizin halkın güvenliğini korumak için gösterdiği azim ve ısrar asla sarsılmayacak” dedi.

Kazımi, “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum” Ifadelerini kullandı.

Öte yandan bazı haber kanalları, saldırının ardından bölgede yoğun silah ve patlama sesleri geldiği bildirdi.

Şii milisler tehdit etmişti

İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor.

5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü.

Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Gazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı.

Gazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı.

Gazali’nin yanı sıra Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri ve Şii milis güçlerden Ebu Ala el-Velayi de Kazımi ve hükûmete yüklenerek sert eleştirilerde bulunmuştu.

Hadi Amiri göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu