Ortadoğu

Irak Başbakanı Kazımi bütün siyasi partileri ulusal toplantıya davet etti

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Sadr Grubu ile Koordinasyon Grubu arasındaki krizi çözmek için tüm siyasi tarafları yarın hükümet sarayında ulusal diyaloğa davet etti.

Kazımi çağrıda, “Irak’ın birliğini, güvenliğini ve istikrarını koruma ilkesi ve Iraklıları birleştiren ortak ulusal sorumluluk çerçevesinde; siyasi güçlerin liderlerini, ciddi bir diyalog ve ortak düşünce başlatmak için yarın hükümet sarayında ulusal toplantıya davet ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Irak’ta erken parlamento seçimlerinin yapılmasının üzerinden 10 aydan fazla bir süre geçtiği halde, siyasi partiler anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet kuramadı, cumhurbaşkanı ve bir başbakan seçemedi. Şii din adamı Mukteda es-Sadr ve İran yanlısı Koordinasyon Çerçevesi destekçilerinin başkent Bağdat’ta oturma eylemleri ise sürüyor.

10 Ekim 2021 seçimlerinde 73 sandalye ile asıl kazanan olan Sadr, rakibi Koordinasyon Çerçevesi ile anlaşma sağlayamayınca Haziran ayında Parlamentodan çekildi. 3 Ağustos’ta Sadr, yeni bir erken seçim ve mevcut parlamentonun feshedilmesi çağrısında bulundu.

Kazımi ise yaptığı açıklamada, yarınki toplantının amacının “mevcut siyasi krizin tırmanışını yatıştırmaya katkıda bulunacak, siyasi ve anayasal çözümler için uygun bir ortam oluşturmaya hizmet edecek şekilde çözümler bulmak” olduğunu söyledi.

MUKTEDA SADR, ULUSAL DİYALOĞA KATILMAYACAĞI İDDİA EDİLDİ
Irak basınında yer alan haberlerde, Mukteda Sadr’ın el-Kazımi’nin ulusal diyalog toplantısına katılmak istemediği iddia edildi. Başbakan el-Kazımi’nin, Sadr’ı ulusal diyalog toplantısına katılmak için ikna etmeye çalıştığını belirtilerek, Sadr’ın ise Koordinasyon Grubu ile görüşmeyi reddettiğini aktarıldı.

SADR GRUBU VE KOORDİNASYON GRUBU’NUN KARŞILIKLI PROTESTOLARI SÜRÜYOR
Sadr yanlıları, eski Başbakan Nuri Maliki’nin de içinde bulunduğu İran destekli Koordinasyon Grubu’nun Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan adayı göstermesine itiraz etmiş, yüzlerce Sadr Grubu destekçisi ilk olarak 27 Temmuz’da Yeşil Bölge’ye girerek meclis binasını basmıştı. Ardından Sadr destekçileri yeniden toplanmış ve 30 Temmuz’da meclis binasını basarak işgal etmişti. Sadr destekçilerinin parlamento binasındaki işgali devam ediyor.

Sadr Grubu dışındaki bütün Şii tarafların çatısı altında toplandığı Koordinasyon Grubu ise, Irak meclis binasında oturma eylemi düzenleyen Sadr Grubu’na karşı başlattıkları “Halk devleti koruyor” protestoları çerçevesinde başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge yakınlarında oturma eylemi başlattıklarını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu