Ortadoğu

Irak aşiretleri, Sadr ile “koordinasyon çerçevesi arasında arabuluculuk yapmak için bir girişim önerdi

Geçen Ekim ayında yapılan seçimlerin sonuçlarına itiraz eden Irak Şii güçlerini de içeren ” koordinasyon çerçevesi “, Meclis Başkanı Muhammed el-İslam’ın seçim oturumu sonrasında Irak siyaset sahnesini vuran siyasi çıkmazı hareketlendirmek için zaman zaman girişimlerde bulunmaya çalışıyor. Bu girişimler, Sadr hareketinin lideri Mukteda es-Sadr tarafından öne sürülen çoğunluk hükümeti meselesinde Şii ve Kürt güçlerin bölünmesi nedeniyle Irak’taki siyasi krizin çözülmesini sağlayacak net çözümler veya sonuçlar taşımasa da, bir sonraki hükümetin kurulmasıyla ilgili olarak müzakerelere ivme kazandırma girişimi gibi görünüyor

Sadr yanlıları ve “Koordinasyon Komitesi” arasında tekrarlanan uzlaşmaya varma girişimleri başarısız olmuştu. Bunların bir kısmı bir Kürt girişimi ve İran desteğiyle başlatılmıştı, ardından Irak hükümetinin “ne doğulu ne de batılı” olduğunu vurgulayan Sadr tarafından” bir ulusal birlik hükümeti.” reddedildi.

Bu ret tarafları başka bir arabulucu aracılığıyla yeni bir inisiyatif öne sürme konusunda aşiretler üzerinden ara bulucu önerisini gündeme getirdi.
“Koordinasyon çerçevesi”, Irak aşiret şeyhlerinden mevcut krizden çıkmak için pratik çözümler geliştirmek için böyle bir girişim aldıklarını duyurdu.  Yapılan açıklamada, “Mevcut siyasi tıkanmaya yönelik ulusal çabaların devam etmesiyle birlikte, koordinasyon çerçevesi, Irak’taki onurlu aşiret şeyhlerinden bir inisiyatif aldı ve tüm siyasi güçleri mevcut krizden çıkmak için pratik çözümler geliştirmeye çağırdı. ” Açıklamada, ilgili tüm taraflara “halkın sorunlarını benimseyen ve onların acil taleplerine ve temel ihtiyaçlarına cevap veren bir ulusal hizmet hükümeti kurma sürecini hızlandıran kabul edilebilir anlayışlara” ulaşma çağrısı yapıldı.
Bu, “Koordinasyon Komitesi” ile Sadrcılar arasında ülkedeki kriz konusunda fikir birliğine varmak için başlatılan ilk girişim değildi, çünkü koordinasyon daha önce dokuz Şubat’ta kendisinin “Koordinasyon Komitesi” olarak nitelendirdiği durumdan çıkmak için bir girişim olduğunu açıklamıştı.
Ocak ayının sonunda, “Kürdistan Demokrat Partisi” lideri Mesud Barzani’nin İran sponsorluğunda Sadr ile İran’a bağlı Şii partiler arasındaki krizi çözmek için başlattığı bir girişimde bulunmuştu.
Bu girişimlerin tümü Sadr’ı “Şii hanedanının birliğini” koruyan her şey dahil bir ittifakta “Koordinasyon Komitesi”nin tüm bileşenlerini kabul etmeye ikna etmeyi başaramadı ve Sadr tutumunda ısrar etti.

Öte yandan, El Fetih İttifakı’nın eski Irak parlamentosu üyesi ve koordinasyon çerçevesinin bir üyesi olan Muhammed El Baldavi, “Bu girişimlerin amacı, ülkenin içinde bulunduğu krize çözüm bulmaktır” dedi. , kriz aramamak.” Al-Baldawi, “koordinasyon çerçevesinin liderleri, tüm taraflarla iletişim kurabilecekleri bir yol bulmak istiyor ve her zaman açık diyaloga inanıyoruz ve tırmanmaya gitmek istemiyoruz” diye ekledi, “çerçevenin her şeyi desteklediğini” kaydetti. Irak halkını bir araya getiren ve pratik bir toplum inşa etmek için uzlaşma arayan bir girişim.” entegre siyaset.
Al-Baldawi, “Çerçeve, ister din adamlarından, isterse Irak halkının çıkarına olan siyasi veya aşiret referanslarından olsun, her türlü girişimi desteklediğini ve mezhepçilikten vazgeçmek ve iyi girişimleri desteklemek istiyoruz” diye ekledi.

Irak Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Gazi Faysal ise, “Net ve gerçek bir program taşımayan hiçbir girişimin başarılı olamayacağını” söyledi. Faysal, “Girişimler sorunları çözmek için önemlidir, ancak sorun niyetlerdedir. Girişimlerin, ülkeyi tehlikeli felaketlere götüren radikal kişilik, politika ve örüntü değişikliğine gitmesi gerektiğini” belirten Faysal, “girişimlerin ciddiyetini kabul etmesi gerektiğini” kaydetti. mali yolsuzluk ve bununla yüzleşmek, milyarları geri kazanmak ve mali ve idari yolsuzlukta ortak liderleri ortadan kaldırmak.

Sadr kotayı kıracak

Faysal, “Sadrist hareketin ne doğuda ne de batıda büyük bir reform ve ulusal çoğunluk hükümetine gitmeye kararlı olduğunu ve ülke liderlerini bu felakete sürükleyen sistem, felsefe ve mezhepsel ve siyasi kotalar sisteminin ortadan kaldırılmasına kararlı olduğuna dikkati çekti. “Federal hükümet ile bölge arasındaki tüm sorunların kotalardan, anlaşmalardan ve kota uygulanmamasından kaynaklandığını dikkate alarak. Anayasa ve birbirini takip eden hükümetlerin yanlış politikaları.
Değişimin niyetlerde olması ve tavizlerin olması gerektiğine dikkat çekti. Aşiretlerin önemine ve sorunların çözümünde arabuluculuk rolü oynamadaki aktif rollerine vurgu yapan Faysal geçtiğimiz yıllarda sosyal ve siyasi hayatta ve geleneksel değerlerin korunmasında rol oynadıklarını belirterek, “Bugün aşiretlerin silahları var. istikrarın sağlanmasında ve siyasallaşmamış kırılgan unsurların korunmasında önemli bir role sahiptir”.

Faysal;çatışmalar yerine önemli siyasi güçler arasında bir ortaklık anlaşmasına ve anlayışa ulaşmayı amaçlaması gerektiğini,söyledi “Sadr, Koordinatörün dört ila beş bakanlık portföyüne katılmasına itiraz etmiyor, ancak geçmişte devam eden başarısız deney nedeniyle Nuri El Maliki’nin katılımı ve Asa’ib’in katılımı konusunda çekinceleri var olduğunu söyleyen Faysal, büyük başarısızlığa yol açan aynı liderlere güvenerek radikal bir reforma geçmeninde mümkün olmadığını söyledi.(Independent)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu