Dünya

İngiltere Suriyeli sığınmacıları geri mi gönderecek?

İngiltere’de bir mahkemenin bir Suriyeli sığınmacı hakkında “Suriye’ye güvenli şekilde dönebileceği, bu sebeple İngiltere’ye sığınamayacağı” kararı vermesi ülkede endişe ve tepkiye neden oldu.

İngiltere’nin göndermek istediği 25 yaşındaki sığınmacı Mayıs 2020’de İngiltere’ye sığındı. Suriye’de Beşar Esad’ın ordusunda zorunlu askerlik hizmetinden kaçan sığınmacı,Suriye’ye geri dönmek zorunda kalırsa asker kaçakçısı olarak hedef alınacağını, tutuklanacağını, gözaltına alınacağını ve öldürüleceğini söyledi.

The Guardian’ın haberine göre sığınmacı şunları söyledi:

“Açıkçası, bu hükümet artık Suriyeli mültecileri kabul etmiyorsa kime sığınacağız? Bu karar, savaştan ve zulümden kaçanlar için asma köprüyü yukarı çekiyor. Dünya sahnesinde yükümlülüklerini yerine getirdiğini iddia eden bir hükümetten beklenebilecek asgari düzeyi bile karşılayamıyor.Başka hiçbir Avrupa ülkesi, Suriye çatışma bölgesi olduğu için mültecileri zorla geri göndermiyor.” dedi.

“Refugee Action” Kampanyalar Başkanı Mariam Kemple-Hardy bu kararla ilgili yaptığı açıklamada da İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunarak mahkemelerin gerçeklere zıt kararlar vermesine engel olunmasını istedi. 

Mariam Kemple-Hardy, böyle bir karara tepki gösterilmemesi durumunda bu yanlış kararın emsal teşkil edebileceği, bunun Suriye’nin güvenli bir ülke olmasına dair İngiltere’de genel bir kanıya yol açabileceği uyarısında bulundu.

Kemple-Hardy, bu durumda da Suriyelilere verilen sığınmacı statüsünün kaldırılması ve Suriyelilerin ülkelerine sürülmesiyle sonuçlanabileceğini belirtti.

Mariam Kemple-Hardy, 2017-2021 döneminde Lübnan ve Ürdün’den Suriye’ye gönüllü olarak dönen veya zorla döndürülen Suriyeli sığınmacıların Esed rejimi tarafından nasıl öldürüldüğüne ve işkence gördüğüne dair verileri İngiltere İçişleri Bakanlığı’na sunacaklarını açıkladı

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Ekim 2021’de yayınladığı bir rapor, mültecilerin Suriye’ye iade edilmemesi gerektiğini söyledi. Gönüllü olarak geri dönenlerin akıbetini incelediğimizde, Suriye hükümeti ve bağlantılı milislerin elinde işkence, yargısız infaz ve adam kaçırma dahil olmak üzere ağır insan hakları ihlalleri ve zulümle karşı karşıya kaldıklarını tespit etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu