Connect with us

Makaleler

İlk kadın Afro-Irak TV sunucusu: ‘Randa Abd al-Aziz’

Irak devlet televizyonu, ülke tarihinde ilk kez bir Afro-Irak sunucusu atadı.

Afro-Irak nüfusunun 1,5 ila 2 milyon (yaklaşık 40 milyon Iraklıdan) olduğu tahmin ediliyor ve birçok Irak şehrinde var, çoğunluğu Irak’ın en büyük ikinci şehri olan liman kenti Basra’da yaşıyor.Al-Monıtor’ün haberine göre Bağdat’ın Sadr Şehri semti gibi bazı mahallelerinde yaşıyorlar.

Aslında, Afrika kökenli Iraklılar büyük bir topluluktur ve kamusal alanda veya Irak medyasında zar zor görünürler. Haklar, iş fırsatları ve hükümette temsil için mücadele ediyorlar.

Şimdi, bazıları 27 yaşındaki Siyah bir kadın olan Randa Abd al-Aziz’in devlet medyasında TV sunucusu olarak atanmasıyla umut işaretleri görüyor.

Al-Iraqiya TV’nin haber spikeri Abdülaziz, 2021’de devlete ait Irak Medya Ağı iş ilanını duyurduğunda, ilk iş fırsatının birdenbire ortaya çıktığını söyledi. Diğer birçok kişiyle birlikte başvurdu ve pozisyon teklif edildi. “Gazeteci ya da TV sunucusu olma beklentim sadece %6 idi ama o kişi bana bu şansı sunduğunda, konuyu ailem ve yakın arkadaşlarımla görüştüm ve hepsi bu adımı atmaktan hemfikir ve mutlu oldular.”

“Ailemde veya akrabamda gazeteci olmadığı için gazetecilik alanına girmek benim için çok zor oldu; öyle bir meydan okuma. Ama almak için harika bir macera, ”diye ekledi.

Canlı yayına başlamadan önce, ağdaki kıdemli gazetecilerin gözetiminde altı ay boyunca yoğun bir eğitim aldı. “Şebeke çalışanları bana sahip oldukları için çok mutluydular. Bana sadece meslektaş değil, bir aile olduğumuzu düşündüğüm özel bir şekilde davranıyorlar” dedi. “Ten rengimden dolayı değil, yeteneklerimden dolayı seçildim. Yönetim beni ağa iyi bir katkı vereceğimi düşünerek buldu.”

Irak’ın ilk televizyon istasyonu 1956’da kuruldu ve o dönemdeki ilk Arap televizyonu oldu. Irak medyası, Abdülaziz’e kadar hiçbir zaman Siyah Iraklı gazetecileri işe almamıştı.

Abdülaziz, Bağdat Üniversitesi’nden tarım ekonomisi alanında lisans derecesine sahiptir, ancak gazetecilik her zaman onun tutkusuydu. “Herhangi bir alanda çalışma arzunuz ve isteğiniz varsa, bunu yapabilirsiniz… ama çok çalışarak. Hiçbir şey bedava değil” dedi.

Abdülaziz, “Iraklılar beni izlemek istediği için, en profesyonel şekilde yayına girmek için elimden geleni yapıyorum. Ayrıca, televizyonda görünmem, rengi ne olursa olsun birçok Iraklı kadına benim yolumu izlemeleri için ilham verecek.”

“İş yerinde ayrımcılıkla karşılaşmıyorum; tam tersine bana adil davranıyorlar. Tüm özetleri,flaş haberleri sıfır hatayla okuduğum o anı hala hatırlıyorum. Kamera arkasındaki herkes mutluydu ve ailem ve arkadaşlarım çok mutluydu” dedi.

Abd al-Aziz’in akıllı telefonunda herhangi bir sosyal medya uygulaması bulunmuyor ve kullandığı tek uygulama, arama yapmak ve sohbet etmek için WhatsApp. İnsanların onun hakkında ne yazdığını bilmiyor ve ailesi ve arkadaşları, diğerlerinin yorumlarıyla ilgili onu güncel tutuyor.

“Sosyal medya hesaplarımın olmamasının elbette bir nedeni var. Aslında kariyerime odaklanmak ve hedeflerime ulaşmak istiyorum ve sosyal medyanın çok zamana ihtiyacı olduğunu biliyorum.

Irak Medya Ağı’nın başkanı Nebil Casim, Al-Monitor’a verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Al-Irakiya TV 2003’ten beri tek bir rengi ve hükümete ya da belirli partilere bağlı tek bir görüşü yansıtıyor. Bu yüzden ağı yönetme pozisyonunu aldığımda, TV’nin herkesi temsil etmesini göz önünde bulundurdum.”

Afrika kökenli Iraklıların “büyük bir topluluk olduğunu ve Irak Medya Ağı’nın bir parçası olmayı hak ettiğini” de sözlerine ekledi.

Ülkedeki Afro-Iraklıların varlığı, birçok göçmenin Irak’a gelip tarım işçisi olduğu ve aynı zamanda balıkçılıkta çalıştığı Abbasi dönemine kadar uzanıyor.

Bağdat’taki Mustansiriyah Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Saad Salloum şunları söyledi: “Afro-Iraklılar yüzyıllardır toplumun bir parçası ama ten renkleri nedeniyle sosyal ayrımcılığa maruz kalıyorlar.”

Salloum, “Anayasada haklarını güvence altına alan hiçbir yasa veya mevzuat yok. Irak Anayasası sadece birkaç etnik ve dini grubu tanıyor.”

Afro-Iraklıların içinde bulunduğu zor duruma rağmen , ülkeye getirilen kültürel miraslarını , gelenek ve göreneklerini korumaya devam ediyorlar . Birçoğu etkinlikleri ve düğünleri kutlamak için gruplar kurdu.

Basra’daki Siyahi İnsanlar Derneği’nin sözcüsü Mecid el-Halidi Al-Monitor’a şunları söyledi: “Gerek hükümet gerekse halk tarafından her türlü ayrımcılığa maruz kalıyoruz. Birçok insan bize hala Arapça’da ‘köle’ anlamına gelen ‘abd’ diyor ,sadece insanlar bize böyle demiyor, aynı zamanda komedi şovlarında ve TV dizilerinde de öyle deniyor. Siyahları kasıtlı olarak köle olarak gösteriyorlar veya onlarla dalga geçiyorlar.”  

Khalidi, “Topluluğumuzun haklarını almak için mücadele ediyoruz, ancak bunu zorlaştıran şey, İslami partilerden desteğimiz veya herhangi bir politikacıyla bağlantımız olmamasıdır.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir