Politika

İddia: ‘Erdoğan’ın yerine adaylık için Süleyman Soylu pazarlanıyor’

Emre Kongar, ‘çok güvendiğini’ söylediği kaynağının kendisine” Şimdi daha genç daha dinamik bir arkadaş aday olsun diyorlar ve Süleyman Soylu cumhurbaşkanı adaylığı için pazarlanıyor” dediğini aktardı.

Tele’de yayınlanan 18 Dakika programında Tele1Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve Prof. Dr. Emre Kongar gündemi değerlendirdi. Prof. Dr. Emre Kongar, iktidar ortakları AKP ve MHP hakkında önemli bir kulis bilgisine eriştiğini söyledi.

“İki gündür aldığım izlenimlerden bomba bir haber çıkardım” diyen Kongar, “Ben zaten ipuçlarını görüyordum. Hatta haberleri de görüyordum fakat bu kadar net ifade edildiğini ilk kez gördüm. ‘Hocam iktidar medyası gündemi çok saptırıyor. Kılıçdaroğlu’nun altını oyuyorlar. Ama asıl olay sahada.’ diyorlar.”


Kongar “çok güvendiğim bir isimden duydum” diyerek şöyle devam etti: “
“Şimdi iki gündür aldığım izlenimlerden bir bomba haber çıkardım. Doğrusu ben hafif şeyler hissediyordum. İpuçlarını görüyordum çeşitli biçimlerde hatta haberleri de görüyordum. Fakat bu kadar net ifade edildiğini ilk defa duydum.

Diyorlar ki ya hocam; bu iktidar medyası çok saptırıyor gündemi habire Kılıçdaroğlu’nun rakiplerini ortaya koyuyor. O araştırma şirketleri aracılığıyla yok Ekrem İmamoğlu imiş yok bilmem Mansur Yavaş imiş diye Kılıçdaroğlu’yla birlikte Tayyip Erdoğan’ın karşısına koyup yandaşlık yapıyorlar. Yani Kılıçdaroğlu’nun altına oyuyorlar dediler.

Çok güvendiğim bir arkadaşım sahada müthiş bir olay var dedi. Hem MHP hem AKP içinde bazı çevreler artık Recep Tayyip Erdoğan biraz yaşlandı, biraz işte sağlık sorunları filan var, çok da yıprandı, 20 yıllık bütün yük yani AKP’nin yapamadığı işler hep onun hanesine yazıldı. Şimdi daha genç, dinamik, pırıl pırıl bir arkadaş aday olsun diyorlar ve Süleyman Soylu pazarlanıyor Cumhurbaşkanlığı adaylığı için diye bana bir ipucu verdi. Onun üzerine biraz girdim baktım ne oluyor filan diye.

Hakikaten çok ilginç bir biçimde böyle bir eğilimin ortaya çıkmış olduğunu gördüm. Özellikle milliyetçi akımı daha doğrusu MHP milliyetçiliğini yani demokrasiye biraz karşı olan milliyetçi akımın temsilcilerinin Süleyman Soylu’dan yana böyle bir hareket içinde olduklarını, Süleyman Soylu’nun sosyal medyada bu cumhurbaşkanlığına kurulan dezenformasyon başkanlığı filan diye cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının altında kurulan ondan çok daha önce kendi trolleri ile sosyal medyaya hakim olduğunu gördüm.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu