Politika

İbrahim Kalın’dan seçim açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 6 Şubat’ta yaşanan Maraş depremleri ve seçim tarihiyle ilgili CNN International’a açıklamalar yaptı.

CNN International’dan Becky Anderson’a konuşan Kalın, seçim konusunda “Cumhurbaşkanı bu kararı kendi başına alamaz. Meclis’in bir karar görüş bildirmesi gerek” dedi. “Ama günün sonunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) etkilenen 10 şehirde seçim olup olmayacağına karar verecek” ifadelerini kullanan Kalın, “2 milyondan fazla kişi bölgeden ayrıldı. Gittikleri yerde nasıl oy verecekler gibi teknik sorunlar var. Ancak eğilim, önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça vaktinde Mayıs’ta yapılması yönünde” diye konuştu.

Kalın, depremlerden sonra hükümete tepki gösterildiğini belirten Anderson’ın “Türkiye yeterince hazır mıydı?” sorusuna yanıtında ise “Daha önceden böyle bir şey görmemiştik” diyerek, depremlerin 10 büyük kentte 13.5 milyon kişiyi etkilediğini ve sahada çok fazla lojistik soruna yol açtığını söyledi.

“Yeni bir eylem planı” geliştirdiklerini savunan Kalın, “Depreme dirençli binalar inşalar edeceğiz” deyip bölgede “bütün binaların, hasar boyutuna bakılmaksızın yıkılacağını” belirtti. Kalın’ın, “çalışmaların şimdiden başladığını” ve bir yıl içinde sonuca varmak istediklerini vurgulaması dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu