Yaşam

İbrahim Kalın’dan F-35, Libya ve Suriye hakkında açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ile yaşanan F-35 krizi, Libya konferansı ve Suriye’deki çözüm arayışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın, ABD’nin YPG’yi Rusya’ya karşı desteklediğini savunarak “ABD, YPG’yi Rusya ve İran’a karşı desteklediğini söylüyor. YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı NTV yayınında ABD ile yaşanan F-35 krizi, Libya konferansı ve Suriye’deki çözüm arayışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’nin YPG’yi ‘Rusya ve İran’a karşı desteklediğini’ belirten Kalın, “YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları;

Paris’teki Libya konferansı: Bu toplantıda yabancı askerlerin çıkarılması konusu Türk askeriyle ilişkilendirilmeye çalışıldı, bundan rahatsızız. Biz Libya hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde oradayız, bizim hukuki bir gerekçemiz var. Bu anlaşma sayesinde askerlerimiz oraya danışmanlık yapıyorlar. Türk askeri sadece askeri danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor.

Libya’nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil. Bizim birinci kaygımız Libya’nın toprak bütünlüğüdür. Müttefikler “Sayenizde çatışmaya denge geldi” diyor. Hafter’e 3 yıl içerisinde verilen ciddi silah gücü var. Hafter’deki silahlar geri alınmadı, şu anda bir yerlerde saklanıyor. İlerde Hafter’in bunları kullanmayacağının garantisi var mı? Önce Hafter ile konuşup Wagner’i oradan çıkarsınlar. Askerlerimizin paralı askerlerle bir tutulmasını reddediyoruz.

ABD ile F-35 krizi: Türkiye’nin programdan çıkarılması haksız ve hukuksuz. Orada 1.4 milyar dolarlık bir ödeme var. F-16 talebini diplomatik yollarla çözmek istiyoruz. Uzmanlar gidip geliyor, görüşmeler devam ediyor.

Türkiye’yi dışarda bırakırsanız NATO ittifakı zarar görür. Hava savunma sistemi için alternatif bakmak en doğal hakkımız. Biz ABD ile de Rusya ile de iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyoruz. ABD ile anlaşamadığımız noktalar var, anlaştığımız noktalar var. ABD’nin FETÖ konusunda PYD konusunda politikasını değiştirmesi gerekiyor.

Suriye: Güvenlik sağladığımız geniş coğrafya var

Uluslararası toplum Suriye halkını yalnız bıraktı. Suriye’deki mevcut tablo sorunun çözümüne katkı sağlamıyor. Rejimin buradan aklanarak çıkmasını kabul etmeyiz.

Rusya’ya “Tel Rıfat’taki YPG varlığını çıkarın” diyoruz. Kurulmak istenen terör koridoru Türkiye’nin gayreti sonucu engellendi. ABD, YPG’yi Rusya ve İran’a karşı desteklediğini söylüyor. YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır. (Polonya-Belarus sınırındaki olaylar) THY’nin önlem almasına rağmen eleştirilmesi kabul edilemez.

Uluslararası toplum Suriye halkını yalnız bıraktı. Suriye’deki mevcut tablo sorunun çözümüne katkı sağlamıyor. Rejimin buradan aklanarak çıkmasını kabul etmeyiz.

Rusya’ya “Tel Rıfat’taki YPG varlığını çıkarın” diyoruz. Kurulmak istenen terör koridoru Türkiye’nin gayreti sonucu engellendi. ABD, YPG’yi Rusya ve İran’a karşı desteklediğini söylüyor. YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır. THY’nin önlem almasına rağmen eleştirilmesi kabul edilemez.(Polonya-Belarus sınırındaki olaylar)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu