Politika

İBB Başkanı İmamoğlu’na 4 yıl 1 aya kadar hapis istemi

31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinden sonra YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için, 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 13 bin farkla kazandığı 31 Mart 2019 seçimlerinin iptalinin ardından yaptığı basın açıklamasında ‘YSK başkan ve üyelerine hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Savcılık İmamoğlu için, 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istedi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya İmamoğlu katılmazken, avukatı Kemal Polat hazır bulundu. Hakim önceki celse sanık tarafının reddi hakim talebinin Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce değerlendirildiğini ve talebin reddedildiğini söyledi.

4 YIL 1 AYA KADAR HAPİS CEZASI

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının resmi suç duyurusuna istinaden soruşturma başlatıldığını söyledi. Ekrem İmamoğlu’nun 4 Kasım 2019 günü yaptığı basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği kaydedilen mütalaada, İmamoğlu’nun “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret” suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında “ahmak” polemiği yaşanmıştı. Bakan Soylu, 31 Mart Seçimleri’nin iptalinden sonra Strasbourg’da temaslarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi gidip şikayet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedelini bu millet sana ödetecek” demiş, İmamoğlu ise “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır” şeklinde yanıt vermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu