Connect with us

Politika

HÜDA-PAR’dan Trabzon’daki saldırı hakkında açıklama

HÜDA PAR lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Trabzon’daki seçim standına gerçekleştirilen saldırıya ilişkin, “Siyaset yapma hakkımızı engelleyenler yakalarını kurtaramayacaklar. Biz ortamı germek istemiyoruz. Bunun için standı kaldırdık, yine kaldırırız. Birkaç provokatörün ortalığı germesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberler.com’a konuşan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Trabzon’da bir grup kalabalığın partilerinin standına saldırması hakkında da açıklamalarda bulundu.

Yapıcıoğlu açıklamasında,”Dün bir gerginlik oluştu. O gerginlik sonra geçti. Kalabalıklar dağıldı. Provoke edilmiş insanlar dağıldı. Dağıldıktan sonra gerginlik büyümesin diye arkadaşlar stantları kaldırdılar. Bugün tekrar kurdular” dedi.

“Sabah saatlerinde de çok güzel bir ilgi vardı” diyen Yazıcıoğlu şunları söyledi:

“Fakat bazı provokatörler o ilginin devam etmemesi için tekrar yalan yanlış bilgilerle tekrar insanları provoke ettiler. Bizim siyaset yapma hakkımızı engellemeye çalıştılar. Bir kişi güç kullanarak siyaset yapmayı engellerse 2-5 yıl hapis cezasıdır. Bu suç kitlesel hailinde gerçekleşirse caza ikiye katlanır. Bu suçun çok ciddi bir cezası vardır. Kimse bizim düşüncelerimize katılmak zorunda değil elbette ancak başkalarının siyaset hakkını engelleyemezsiniz.

Provokasyon sadece bir taraflı değil. Ham bilgileri ben kamuoyu ile paylaşmak istemiyorum. Ekranlardan zaten rozetleri de görünüyor. Sadece bir siyasi parti değil. CHP’nin İYİ Parti’nin Zafer Partisi’nin içinde olduğu arkadaşlarımız tarafından tespit edilmiş. Görüntüler de var. Oraya provoke edilmiş Trabzonlu insanları sükûnete çağırıyorum.”

Yapıcıoğlu, “Siyaset yapma hakkımızı engelleyenler yakalarını kurtaramayacaklar. Cezalarını çekecekler. Kim ortalığı karıştırmak istiyorsa bunun hesabı sorulmalı. Biz ortama germek istemiyoruz. Bunun için standı kaldırdık, gerekirse yine kaldırırız, sıkıntı değil. Birkaç provokatörün kışkırtmalarının daha nahoş olaylara yol açmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR lideri, “Mesela başka bir standımızda kocaman Türk bayrağını görmüyorlarmış gibi bize bayrak hediye etmeye geliyorlar. Halbuki daha büyük bir bayrak standımızda duruyor. Böyle insanları galeyana getiriyorlar. Sanki bayrağa karşıymışız gibi. Trabzon’da da ‘O bayrağı oradan kaldırın’ diyorlar. Bu sadece sizin bayrağınız mı? Bu bayrak 85 milyonun bayrağı. Sen hangi hakla o bayrağı oradan kaldırıyorsun” diye konuştu.

Dün AKP’nin güçlü olduğu illerden Trabzon’da HÜDA-PAR’lılar stant açmak istedi. Ancak çevredekilerin tepkisiyle karşılaşan partililer standı kapatmak zorunda kalmıştı. HÜDA-PAR bugün yine denedi ama bu defa tepki daha şiddetli oldu. HÜDA-PAR’lılardan biri “Şeriat kazanacak’ deyince öfkeli kalabalığın hedefi oldu. Saldırıya uğrayan kişi güvenlik güçlerinin müdahalesiyle alandan uzaklaştırıldı.

Devamı…