Connect with us

Ortadoğu

HTŞ İdlib’de saldırdı, 8 Suriye askeri hayatını kaybetti

Suriye rejimine bağlı güçleri ile El Kaide bağlantılı cihatçı örgüt Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) arasında çatışma yaşandı. HTŞ tarafından düzenlenen saldırıda 8 Suriye askerinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yapılan açıklamada, HTŞ’nin İdlib vilayetindeki Kafr Ruma yakınlarında, Suriye askeri karakoluna top mermileri ve roketlerle saldırı düzenlediği, saldırıda 8 Suriye askerinin hayatını kaybettiği belirtildi.

AFP’ye konuşan SOHR Başkanı Rami Abdurrahman, 2022’nin sonundan bu yana cihatçı grupların Ankara ile Şam arasındaki yakınlaşma bağlamında İdlib’de Suriye yönetimi güçlerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’in yarısı ve komşu vilayetler olan Hama, Halep ve Lazkiye’yi çevreleyen bölgeler HTŞ ve diğer silahlı grupların hakimiyetinde bulunuyor.

İdlib bölgesi, yarısı yerinden edilmiş üç milyona yakın kişiye ev sahipliği yapıyor.

Yaygın olarak Suriye’deki isyancı grupların en güçlüsü ve en örgütlüsü olarak görülen HTŞ, kendisini Suriye muhalefetinin “dayanak noktası” olarak sunuyor.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir