Ortadoğu

Hoşyar Zebari, Federal mahkemeyi mezhepçilikle suçladı

Irak’ın eski Dışişleri Bakanı ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) cumhurbaşkanı adayı Hoşyar Zebari, Irak yargısını, birinci otorite makamı olan cumhurbaşkanlığı yarışından kendisini saf dışı bıraktığını suçlamakla yetinmedi ayrıca Yüksek Federal Mahkeme’nin kararını ‘siyasi ve bir entrika’ olarak niteledi. Hukuk uzmanlarının bakış açılarına göre Federal Mahkeme’nin aldığı karar ‘siyasi ve ağır bir entrika’ olarak görünürken, Zebari Şarku’l Avsat’ta yayınlanan yazısında Irak’taki yargıya bunun ötesinde yeni suçlamalar yöneltti.

KDP’nin alternatif cumhurbaşkanı adayı Reber Ahmed Federal Mahkeme’nin adaylığıyla ilgili vereceği kararı bekliyor. BBC Arabic kanalının dünkü yayınına katılan Zebari, Federal Mahkeme’yi yeniden hedef aldı. Mahkeme üyesi 9 yargıçtan bazılarının Baas üyesi olduklarını ve görevden ihraç kapsamına alındıklarını ancak daha sonra bu karardan muaf tutulduklarını söyleyen Zebari, daha önce Sünni olan bu yargıçların Şii mezhebine geçtiğini ifade etti. Tüm bunlardan daha da tehlikeli bir suçlamada bulunan Zebari, söz konusu yargıçların bulundukları pozisyona ‘milis güçlerin sayesinde’ geldiklerini iddia etti.

Şarkul Avsat’ın haberine göre Federal Mahkeme’den Zebari’nin suçlamalarına ve iddialarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, hâkim normlara göre Yüksek Federal Mahkeme, Anayasa maddeleri ve bu konuyla ilgili tartışmalarda yorumu talep edilmediği sürece siyasi alana müdahil olmaz ve herhangi bir siyasi bağlama müdahale etmez. Federal Mahkeme’nin bugün (çarşamba) vereceği karar, Meclis Başkanlığı’nın cumhurbaşkanı adaylık kapısını yeniden açması kararından ziyade yeni cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olacak ve aday sayısından çok anayasanın belirlediği sürelerin dışına çıkılmamasına odaklanacak.

KDP’nin siyasi rakipleri, Zebari’nin BBC Arabic kanalında Federal Mahkeme yargıçlarına yönelttiği suçlamalar nedeniyle Zebari ve KDP’yi eleştirirken, KDP, Zebari’nin açıklamalarıyla ilgili sessizliğini koruyor. Çok sayıda Şii siyasi parti ve hukuk çevreleri Zebari’yi sert dille eleştirmesine rağmen KDP Sözcüsü, Zebari’yi savunmadığı gibi adına özür de dilemedi. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) sessizliğini koruyan başka bir taraf. Baas üyeliği veya mezhep değiştirme gibi suçlamalar şahsi suçlamalar gibi görünse de yalanlanması veya açıklanması gerekir.

Irak’ın en üst yargı merci Yüksek Yargı Konseyi de Zebari’nin suçlamalarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Önümüzdeki süreci şekillendirecek nihai karar, tartışmalı cumhurbaşkanlığı adaylık kapısının yeniden açıklaması hususunda bugün Federal Mahkeme’nin vereceği karar olmaya devam ediyor.

Federal Mahkeme’nin KDP’nin alternatif adayına yarışa katılma imkanı verip vermeyeceğinden bağımsız olarak, esas zorluk, hem KDP hem KYB’nin cumhurbaşkanı koltuğunu kazanmak için cumhurbaşkanı seçiminin yapılacağı meclis oturumunun düzenlenmesi için vekillerin üçte ikisinin oturuma katılması şartını yerine getirmesinde yatıyor. Bundan da daha önemlisi, KDP’nin alternatif adayının da yarış dışı bırakılması halinde Irak siyaset çevrelerinde hiç kimse Kürt lider Mesud Barzani’nin bir sonraki adımının ne olacağını kestiremiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu