Yaşam

HEZKURD Koordinatörü’nün ‘Kürtçe’ önerisi tartışma yarattı

 Kürt Dil Hareketi (HEZKURD)’Her Kürt doğal bir Kürt Dil Hareketi Üyesidir’ sloganıyla yola çıkan bir hareket olan HEZKURD Koordinatörü Fevzi Bulgan, Türkiye’deki okullarda  “Yaşayan Diller” adıyla verilen ve Kürtçenin de içinde yer aldığı seçmeli derslerin “Yerel diller” olarak değiştirilmesini önerdi. Bulgan’ın önerisi sosyal medyada farklı tepkilere yol açtı. 

Kürtçe seçmeli ders tercihi döneminde yaptığı çağrılarla gündeme gelen HEZKURD’un kurucularından Fevzi Bulgan’ın Kürtçe ile ilgili önerisi sosyal medyanın gündemine oturdu.

HEZKURD Koordinatörü Fevzi Bulgan, Twitter hesabından yaptığı öneri ile tepkilerin odağı oldu. Bulgan, Türkiye’de Kürtçe’nin de aralarında olduğu seçmeli dil derslerinin “Yaşayan Diller” adı altında verildiğini hatırlatarak, bu ismin “Yerel Diller” olarak değiştirilmesini önerdi. 

Paylaşımında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, birçok kişi ve kurumu da etiketleyen Bulgan,  şunları yazdı:

“Okullardaki seçmeli dersler kapsamında olan Yaşayan Diller, Yerel Diller olarak düzeltilmeli ve ilkokuldan lise son sınıfa kadar zorunlu kılınmalıdır. Okullardan yerel dillerden herhangi birini seçmek zorunlu olmalıdır. Bu hem hakkaniyet hem toplumsal barış açısından hem de bilimsellik yönüyle sosyolojik bir zorunluluktur. Tüm siyasi partiler üzerine düşeni yapmalıdır.”

Bulgan’ın mesajı, sosyal medyada farklı tepkilere neden oldu.

Bazı kullanıcılar, “O koltuğu hak etmiyorsun” diyerek tepki gösterirken, bazıları da “Fevzi Bulgan kendini ifade edebilecek kadar Kürtçe bilmiyor” diyerek, Bulgan’ın paylaşımını ti’ye aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu