Politika

‘Herkes anadilini evde konuşsun’ diyen AK Partili vekile AK Partili Abdurrahman Kurt’tan yanıt: “Komik olmuş be”

TBMM’de Kürtçe ve Lazca konuşan vekillerin mikrofonunun kapatılması üzerine AK Partili Böhürler, “Kimsenin evinde konuştuğu anadiline karışmak gibi bir hakkımız yok ama ortak resmi dilimiz olmadan millet ve devlet olmaz” dedi. Böhürler’e cevap AK Partili eski milletvekiliAbdurrahman Kurt’tan geldi: “Komik olmuş be :)) Evimizde konuşalım ama çarşıda pazarda hastanede konuşmayalım yani gönüllü asimile olalım ki anca birlik oluruz değil mi???”

21 Şubat Anadili Günü sebebiyle TBMM konuşmalarını Kürtçe ve Lazca yapmak isteyen milletvekillerinin mikrofonları kapatıldı. Bunun ardından başlayan anadil tartışmasına AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler de attığı tweet ile katıldı.

X üzerinden paylaşım yapan Böhürler, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Dünya Anadil Günü. Hepimizin evinde ailesinden duyarak büyüdüğü bir anadil var. Anadolu tarih boyunca bu yönden çeşitliliği ile zengin bir mozaik olmuş, bugün de bu zenginlik ile iftihar ediyoruz. Ancak bir milletin bir araya gelmesi ve bir ortak payda yaratmasının en temel parçalarından biri de dildir.

Fransızca olmadan Fransa, İngilizce olmadan İngiltere düşünülemez. İş hayatından, eğitim hayatına, sosyal yaşamdan kamu idaresine ortak paydamız Türkçe’ye sıkı sıkıya sarılmak durumundayız.

Kimsenin evinde konuştuğu anadiline karışmak gibi bir hakkımız yok ama ortak resmi dilimiz olmadan milletin ve devletin var olabileceğini iddia eden, niyeti milleti ve devleti felç etmek olan işgüzarlara da alan bırakamayacağız.

Anadil günümüz kutlu olsun.” .

Eski Ak Partili Kurt’tan tepki: Komik olmuş

Eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Böhürler’in paylaşımını alıntılayarak tepki gösterdi ve şu yanıtı verdi:

“Komik olmuş be :))

Evimizde konuşalım ama çarşıda pazarda hastanede konuşmayalım yani gönüllü asimile olalım ki anca birlik oluruz değil mi???

Rum 23

Hucurat 13

Tekrar okuyayım belki ben yanlış anlamışım .O zaman işgüzarlık yapmayız böylece:)” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu