Analiz

HDP içinde Ayhan Bilgen operasyonu mu!

Son zamanların gündeminde yerini bulan Eski HDP Kars milletvekili Ayhan Bilgen; 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP ‘nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı olmuştur. Daha sonra Haziran 2014’te Halkların Demokrat Partisi’nin ikinci olağan kongresiyle genel başkan yardımcılığına getirilmiş, 2015 yılında yapılan 25. Dönem Genel Seçimleri’nde Kars’tan HDP milletvekili seçilmişti.

1 Kasım 2015 tarihinde Türkiye genelinde yapılan erken seçimlerde Kars ilinden tekrar seçilerek 26. Dönem Kars Milletvekili olarak göreve başlamıştır. 2015 Ağustos ayında HDP’nin ilk parti sözcüsü oldu.

 2018 Genel Seçimleri, HDP(Halkların Demokratik Partisi ) Kars Milletvekili Adayı oldu.

Ayhan Bilgen, 14 Aralık 2021’de birkaç gün önce sinyallerini verdiği, 2007 yılından bu yana üyesi olduğu HDP’den istifa ettiğini Twitter’de yayınlayarak duyurdu.

Bilgen, Twitter’de yayınladığı istifa mektubunda da şu ifadelere yer vermişti;

“Bireysel beklentilerle değil toplumsal kaygılarla 2007 yılında ‘bin umut’ adaylığı ile başlayan siyasi birlikteliğimi yine toplumsal kaygılarla sonlandırıyorum. Toplumsal eşitlik, eşitlik, özgürlük ve barış mücadelesinin farklı platformlarda yürütülmesine dair duyduğum ihtiyacı parti kurullarına ilettiğim gibi kamuoyu ile de paylaştım. Birlikte çalışırken hangi ilke ve etik değerleri gözettiysem ayrılırken de aynı hassasiyeti göstereceğimi herkesin bilmesini istiyor, HDP üyeliğinden istifa ediyorum. HDP’li gibi gözüken isimler tarafından sosyal medya üzerinden yürütülen iftira, hakaret ve karalama kampanyasının yapacağınız açıklamayla son bulmasını umuyor aksi takdirde kişilik haklarımı savunmak zorunda kalacağımı bilmenizi istiyorum.”

Ayhan Bilgen bu açıklamalarla istifa etti ve daha sonra HDP’den neden ayrıldığına dair yaptığı röportajlarında şöyle diyordu:

“7 Haziran’da aldığınız yüzde 13’le tek başınıza ülkeyi yönetemeyeceğiniz belliydi. O dönem aldığımız karar sorunluydu. HDP 7 Haziran’dan sonra güven alanını genişletmeliydi” diyerek  halkın HDP’ye karşı aslında güven sorunu olduğunu söylüyordu.İnsanların ‘kaygı ve korkularını giderecek bir güven beyanına ihtiyacı var diyerek” HDP’nin cesur adımlar atmadığını vurgulamıştı.

Hakkındaki “eş başkan yapılmadığı için istifa ettiği” şeklindeki iddialara dair de konuşan Bilgen, “İki kongrede de bana eş genel başkanlık teklif edildi. Ama sonunda başka kulisler yürüdü. Sanki ben talipmişim gibi suçlanırsam, kongre süreçlerinde olan bitenin bütün ayrıntısını açıklarım. MYK’lara gönderilen notları konuşmak zorunda mı kalayım!” demişti.

Peki biz de bir vatandaş olarak soruyoruz sayın Bilgen’e; madem konuşmak zorunda kalacaksanız konuşun o zaman!

Ayhan Bilgen’nin “Roboski katliamı davasının AİHM’den dönmesinden sorumlu olduğu” şeklindeki iddialar hakkında da “HDP’de çözüm süreci nedeniyle Roboski olayının üstünü örten bir eğilim geliştiğini” söylemeside düşündürücü

Bilgen, partisine yönelik eleştirilerini sürdürmüş ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda “Türkiye’nin yeni bir fikir ve tarza” ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı. Bilgen’in bu çıkışları yeni bir siyasi parti kurma hazırlığında olduğu şeklinde yorumlanmıştı.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise Bilgen’in açıklamalarını, “Temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın ve iktidar tarafından kullanılmasın” sözleriyle değerlendirmişti.Yaptıklarını söyleyen Ayhan Bilgen, ittifak sorusuna, “Hiçbir kapıya kapalı değiliz’ yanıtını verdi. Kürt sorununun çözümü için beni yıpratacak olsa bile her türlü diyaloğun içinde yer alırım” diye konuştu.

Ayhan Bilgen yeni kuracağı parti için de daha sonraki zamanlarda da şöyle diyordu: Kurulacak olan hareketin sadece Türkiye’yi değil Suriye, Irak’ın da içinde olduğu bölgesel bir oluşum olacağını, “Türkiye’de değişim isteniyorsa bu sadece içerde yapılacaklarla olup bitemez. Bunun için bölgesel bir değişime ihtiyaç var” Diyerek aslında gerçek çözümün coğrafyalar arasıda olması gerektiğini vurguluyordu. Yakın zamanda Suriye ve Irak’taki bölgesel liderlerle de görüşmeyi planladıklarını söyleyen Bilgen ‘siyaset öfke ile yapılmaz” cevabı ile köprüler kurulmalı mesajını vermişti.

HDP’den ayrılarak neden yeni bir parti kurma gereğini duyduğunu şu sözlerle açıklıyordu:

“Türkiye’de sadece kimlikler üzerinden şekillenmiş bir muhalif anlayış var. Milliyetçilik ve kimlik siyaseti gibi konular üzerinden şekillenmiş tablonun kendisinin sorunlu olduğunu görüyoruz. Türk siyasetinde bir bütün olarak tıkanma yaşanıyor. Bir, sorunların çözümü noktasında, ikincisi de toplumun siyasete katılımı konusunda. Halen ciddi bir kesim, iktidardan da muhalefetten de kaygılı ve yeterince güven duymuyor. Demokrasi, toplumun siyasete katılımıyla mümkün olacaktır. Siyasetteki tıkanmada Kürt sorununun özgün bir rolü olduğu kanaatindeyiz. Muhalefetin HDP ile birlikte hareket etmekten imtina etmesi ve iktidarın da karşıt eleştirel politikaları ortada.”diyerek  HDP’ ye oy vermeyen Kürt çevrelere de, bunun dışında demokrasi kaygısı olan çevrelere de sesleneceğiz. Bunun için sosyal demokratik çevrelere de büyük sorumluluk düşüyor” diye konuştu.

HDP’den bazı isimlerle bireysel olarak görüşmeleri olduğunu anlatan Bilgen, HDP’den kuracakları partiye katılım olup olmayacağı sorusuna, “HDP, toplumun yüzde 10’unu yansıtıyorsa bizim de 100 kurucumuz olacaksa 10’u HDP’li olmalı. Sosyal demokrasiyi gözeten bir siyaset yapacağız. Bir kesimi öne çıkaracak anlayışımız olmayacak” diye yanıt verdi.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) ayrılan eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen,partisinin Mart ayının ortasında program, amblem ve isim konusunu netleştireceğini Ankara’da yapılan toplantıda söyledi.

Ne diyelim! Hayırlı olsun..

ANALİZ-YORUM

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu