Ortadoğu

Hamas lideri Haniye’den ‘ateşkes’ açıklaması: Kapsamlı bir anlaşmaya hazırız

Hamas lideri İsmail Haniye, Kurban Bayramı’nın ilk gününde ateşkes ile ilgili açıklamalarda bulundu. Haniye, “İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesi, yeniden inşa süreci ve rehine takasını içeren kapsamlı bir anlaşmaya hazırız” dedi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de kalıcı ateşkes kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Haniye, Hamas’ın ateşkes yanıtının anlaşma ilkeleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

Al Jazeera’de yer alan habere göre,Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Gazze’de son ateşkes önerisine verdiklerin yanıtın ABD Başkanı Joe Biden’ın planındaki ilkelerle tutarlı olduğunu dile getirdi. Kurban Bayramı’nın ilk gününde açıklamalarda bulunan Haniye, İsrailli rehinelerin Filistinli mahkumlarla takasına atıfta bulunarak, “Hamas ve (Filistinli) gruplar ateşkes, İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesi, yeniden inşa süreci ve rehine takasını içeren kapsamlı bir anlaşmaya hazır” dedi. 

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. Biden, önerinin İsrail’e ait olduğunu söylese de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,”belirlenen hedefler” gerçekleşinceye kadar savaşa devam edeceklerini duyurmuştu. Netanyahu, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesinde yaptığı konuşmada, İsrail’in önerdiği ile Biden’ın sunduğu teklif arasında “boşluklar” olduğunu öne sürmüştü.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Netanyahu’nun ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul etmesi durumunda hükümeti devirme tehdidinde bulunmuştu.

Hamas ise Biden’ın açıklamasının ardından “kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir değişimiyle” ilgili önerilere olumlu baktıklarını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu