Politika

HAK-PAR Parti Meclisi toplandı

HAK ve ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ, HAK-PAR 9. Olağan kongresi ardından ilk parti meclisi toplantısını yapti. Parti toplantını ardindan Basına ve Kamuoyuna bir açıklama yaptı.

HAK ve ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİnin açıklaması şöyle:

HAK ve ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ, HAK-PAR 9. Olağan kongresi ardından ilk parti meclisi toplantısını 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirdi.

Parti meclisi üyelerinin çoğunluğunun katıldığı toplantıda; Kongre ve siyasal değerlendirmenin yanı sıra, çalışma programı ve örgütsel durum değerlendirmesi yapıldı. 

Parti meclisi yaptığı değerlendirmeler sonrasında oy birliği ile 14 kişilik başkanlık kurulu üyelerini  seçti.

Tüzük ve parti programında Kürt meselesinin çözümün temel alan HAK-PAR, bunun yanı sıra; Alevi sorunu, kadın sorunu özelinde cinsiyet temelli sorunlar, İşçi sorunu, ülkedeki ekonomik krize dönük çözüm önerileri üzerinde duruldu. Türkiye’de yaşayan diğer etnik grupların sorunlarına dönük çalışmalara ağırlık vereceğini, bu noktada bu sorunların çözümüne yönelik her türlü ortak çalışmalarda yer alabileceğinin altı çizildi. 

Toplantıda ayrıca HAK-PAR olarak önümüzdeki seçimlere parti olarak katılım sağlamak için yoğun bir çalışma programı üzerinde karar kılındı. 

Ayrıca, HAK-PAR Parti meclis bir sonuç bildirisi yayınlayarak “Kürtlerin enerjilerini, toplumsal problemlerin çözümüne yönelik hiçbir somut projeleri bulunmayan Millet İttifakı ile Cumhur ittifakının iktidar çekişmesinde harcamak yerine kendi temel istemleri çerçevesinde siyaset üretmek, örgütlenmek, meşru hak ve özgürlük taleplerini merkeze alıp seferber olmak için harcamaya” çağırdı. 

Rusya Ukrayna savaşının da değerlendiren HAK-PAR Parti Meclis sonuç bildirisinde “Emperyalist ülkeler ellerini bölgeden çekmeli, Rusya işgali sonlandırmalı, Ukrayna da Dombas bölgesinin bağımsızlık talebini kabul etmelidir.” Denildi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapmaya hazırlandığı operasyonun da değerlendirildiği bildiride şu ifadelere yer verildi; “Türkiye, bu kez sınır boyunca 30 kilometrelik alanı işgal etmeyi, burayı   “güvenli bölge” haline getirmeyi ve bu alana Türkiye’de bulunan 1milyon Suriyeli Arap mülteciyi yerleştirmeyi planladığını ifade ediyor.

Burada ki PKK/PYD varlığını gerekçe yapan Türkiye’nin asıl hedefinin bölgenin demografik yapısının değiştirilerek Kürtsüzleştirilmesi, Kürtlerin her hangi bir statü sahibi olmalarının engellenmesi olduğu aşikârdır. Türkiye Güney Kürdistan Federe Bölgesine de aynı gerekçelerle askeri operasyonlar gerçekleştiriyor, kalıcı üstlenmelere gidiyor.

Türk devleti hiçbir olumlu sonuç üretmediği defalarca test edilen Kürt karşıtı politikasını terk  etmelidir.” 

Parti meclisi toplantısı üyelerin dilek ve temennileri ile son buldu.

28.05.2022

HAK ve Özgürlükler partisi

HAK-PAR Basın Bürosu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu