Kültür & Sanat

Grup Yorum’dan Aynur Doğan’a tepki

Grup Yorum, AKP’li belediye tarafından konseri iptal edilen Aynur Doğan’ın yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Grup Yorum üyeleri, Aynur Doğan’ı “faşizme net tavır gösterememek”le suçladı.

Grup Yorum, AKP’li belediye tarafından konseri iptal edilen Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Aynur Doğan’ı “faşizme net tavır gösterememek”le suçlayan Grup Yorum üyeleri, “Faşizme faşizm demeden, faşizme karşı birleşip mücadele etmeden yasaklar püskürtülemez. Aynur Doğan bu açıklamayla, keskin ve net bir şekilde faşizme karşı tavrını gösterememiştir” açıklamasını yaptı.

Sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yayınlayan Grup Yorum, Aynur Doğan’ın konserinin engellenmesine ilişkin “AKP faşizmi” değerlendirmesini yaptı.

Aynur Doğan’ın konserinin iptal edilmesi üzerine yaptığı açıklamayı eleştiren Grup Yorum, “Faşizme faşizm demeden başladığı için açıklamanın sonunda AKP’lilerin vicdanına seslenmiştir. Sanatçılar için ‘Biz kum torbası değiliz’ demiş. Bu ne demektir, AKP faşizmi yıllardır saldırıyor. Bugüne kadar tek bir açıklaması yoktur Aynur Doğan’ın. ‘Bizi dövmeyin’ diyor, ‘bizi kullanın biz bir fırsatız’ diyor. Vicdan nedir? Kişinin kendi ahlak değerleridir. Faşizmin ahlak değeri ile halkın devrimcilerin ahlak değerleri keskin bıçak gibi birbirinden ayrıdır. Aynur Doğan AKP faşizmine vicdanlarını güçlendirme çağrısı yapmış. Onlar zaten kendi ahlakları neyi getiriyorsa, yani faşizm neyi emrediyorsa onu yapıyorlar. Faşizmin vicdanına göre konser yasaklamak doğrudur. Halka göre ise halk sanatçıları susturulamaz” ifadelerini kullandı.

“Aynur Doğan faşizme ahlak çağrısı yapmayı bırakmalıdır” diyen Grup Yorum üyeleri, açıklamaya şöyle devam etti:

“Yasaklara karşı yapılacak şey örgütlenmek ve mücadele etmektir. Sanatçılar birlik olmalıdır. Faşizmle ilgili bilinen bir sözle bitirelim, Aynur Doğan! Siz faşizmle ilgilenmezseniz, faşizm eninde sonunda sizinle ilgilenecektir.

Çünkü ya benden yanasın ya düşmanımsın, diyor faşizm. Faşizmi desteklemeleri için sanatçıları tercihe zorluyor. Tek çözüm, faşizme karşı tek yol örgütlenmek ve mücadele etmektir. Halktan yana olan bütün sanatçılar örgütlenmelidir.

Aynur Doğan yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Aşıklar hakikatı ispatlayanlardır, biz de bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Gücümüzün yettiği, sevginizin olduğu her yerde paylaşarak birlikte büyüyeceğiz. Bizler ‘kaslarınızı’ geliştireceğiniz kum torbası değil ancak yüreğinizi ve vicdanlarınızı güçlendirmenin fırsatlarıyız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu