Sağlık

Genç yaşta istismara maruz kalan kadınların menopozu daha ağır geçirdiği ortaya kondu

Yeni bir araştırmaya göre, genç yaşlarda fiziksel ve cinsel istismara maruz kalmak menopoz semptomlarının kötüleşmesine yol açabilir.

Finansal istikrarsızlık gibi psikososyal stres yükleyiciler de sıcak basması, uyku bozukluğu, anksiyete, ruh hali değişimleri ve bilinç bulanıklığı gibi semptomların şiddetini etkileyebilir.

Bu hafta Menopoz akademik dergisinde yayınlanan araştırmada, 20 yıl boyunca 600’den fazla kadın incelendi.

Bu örneklemde, daha ağır menopoz semptomları ve daha kötü genel sağlık durumunun yanı sıra artan depresif semptomlar yaşadığını belirten katılımcıların yüzde 37,3’ü tarafından fiziksel istismar öyküsü bildirildi.

Yüzde 7,7’lik bir kesim de cinsel istismar öyküsü bildirirken, bu durum daha ağır menopoz semptomları ve kötü genel sağlık durumuyla da ilişkilendirildi.

Finansal istikrarsızlık öyküsü aynı zamanda daha ağır menopoz semptomları, daha kötü genel sağlık durumu ve daha fazla depresif semptom ile ilişkilendirildi.

Çalışmanın sonuçları “Longitudinal associations of psychosocial stressors with menopausal symptoms and well-being among women in midlife” (Orta yaştaki kadınlarda psikososyal stres yükleyicilerin menopoz semptomları ve sağlıkla uzun vadeli ilişkileri) adlı makalede yayımlandı.

Haber, nüfusun yaklaşık yarısını etkileyen bu durumla ilgili artan farkındalık ve incelemenin bir parçası olarak geldi.

2021’de yapılan bir araştırma, menopoza giren her 10 kadından 9’unun ruh sağlığı sorunları yaşadığını ortaya koydu.

Stratford-upon Avon’daki Newson Menopoz & Refah Sağlık Merkezi tarafından yapılan araştırma, ankete katılan kadınların yüzde 10’unun işi tamamen bıraktığını, yüzde 51’inin çalışma saatlerini azalttığını ve yüzde 52’sinin menopoz semptomlarının şiddeti nedeniyle izin aldığını bildirdiğini ortaya koydu.

Başka bir çalışmada, yaklaşık her 10 kadından biri perimenopoz nedeniyle intihar düşüncelerini deneyimlediğini bildirirken, kadınların neredeyse yarısı menopoza girerken seks yapmayı bıraktığını açıkladı.

Rape Crisis İngiltere ve Galler’e göre, her 4 kadından biri yetişkin olarak tecavüze veya cinsel saldırıya, her 6 çocuktan biri cinsel istismara ve her 20 erkekten biri yetişkinken tecavüze veya cinsel saldırıya uğramış.(Independent Türkçe)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu