Yaşam

Geleceği çalınanlardan biri Siirt’li Cihat Sılı

KPSS’de 82.4 puan alan Cihat Sılı aldığı puanla branşında Türkiye 64.’sü oldu ama yapılan mülakatla elendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son günlerde dillendirdiği önemli konulardan biri olan KPSS’de yüksek puan aldıkları halde, mülakat sınavlarında elenen gençlerden biri de Siirtli çıktı.

İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunu olan Cahit Sılı adlı genç hemşerimiz KPSS’den 82,4 puan alarak branşında Türkiye genelinde 64. sırada yer aldığı halde, Coğrafya Öğretmenliği için girdiği mülakat sınavında düşük not verilerek ataması yapılmadı.

Gecesini gündüzüne katarak yıllardır KPSS’ye çalışan genç hemşerimiz dereceye girdiği halde, maalesef mülakat sınavında başarılı olamayarak(!) elendi.

Sonuçların açıklanması sonrasında atamasının yapılmaması nedeniyle gözlerine uyku girmeyen gencin hayalinde öğretmen olarak vatana, millete hayırlı gençler yetişmesine katkı sağlamak var. Öğretmenlik mesleğinin küçük yaşlardan beri ideali olduğunu belirten gencin Babası Übeyit Sılı, kalp hastası olan eşinin (çocuğun annesi) de çaresizlik içinde oğluna yapılan haksızlığın giderilmesini istediği belirtmekte.

Biz de haksızlıklara uğrayan gençler adına soruyoruz. Türkiye genelinde kendi branşında 64. sırada yer aldığı halde, ataması yapılmayan Cihat Sılı ve benzeri gençlerin haklarına kim sahip çıkacak. Yüzde yüz torpil mekanizmasına dönüşen mülakat sistemi son bulacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu