Connect with us

Ortadoğu

Fransa, Suriye kampından 15 kadın ve 32 çocuğu geri gönderdi

Fransa Dışişleri Bakanlığından Salı günü yapılan açıklamada, Fransa’nın Suriye’nin kuzeydoğusunda IŞİD üyesi olduğundan şüphelenilen ailelerin tutulduğu esir kamplarından 47 kişiyi ülkelerine geri gönderdiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkelerine geri gönderilenler arasında yaşları 19 ila 56 arasında değişen 32 çocuk ve 15 kadının yer aldığı, bunlardan yedisi tutuklama kararına tabi, sekizi gözaltına alındı.

Bakanlık, “Reşit olmayanlar, çocuk yardımından sorumlu servislere teslim edildi ve tıbbi ve sosyal takibe tabi tutulacak” dedi. 

Yetişkinler, yetkili adli makamlara teslim edilmiştir.”

Kadınlar ve çocuklar, Irak ve Türkiye sınırlarına yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kürt yönetimindeki al-Roj kampında tutuldu. 

Fransız vatandaşları, Suriye’nin yarı özerk Haseke bölgesinde her ikisi de Kürt yönetimi tarafından kontrol edilen genişleyen iki el-Roj ve el-Hol kampında yaşayan yaklaşık 60.000 kadın ve çocuk arasındaydı.

Fransa ve diğer batılı ülkeler, IŞİD’in 2019’da Irak ve Suriye’de kendi kendini “halifelik” ilan etmesinin ardından yakalandıklarından beri, vatandaşlarını militan esir kamplarından geri göndermeleri için yıllardır insani yardım kuruluşlarının baskısı altında.

Kamplarda vatandaşları bulunan birçok batı ülkesi arasında en yüksek sayıya sahip ülke Fransa’dır. Yüzlerce kişi, yıllardır ülkeleri vatandaşlarını ülkelerine geri göndermeye zorlayan çok sayıda STK ve uluslararası kuruluş tarafından kınanan koşullarda kalıyor.

Fransa’nın son operasyonu, üçüncü büyük ölçekli ülkesine geri dönüşüne işaret ediyor.

BM İşkenceye Karşı Komite’nin Fransa’yı kuzeydoğu Suriye’deki esir kamplarından Fransız uyrukluları geri göndermediği için kınamasından kısa bir süre sonra geldi. 

Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceyi Önleme Komitesi, Suriye’deki kamplardaki vatandaşı olan kadın ve çocukları ülkeye geri getirmeyen Fransa’nın suç işlediği uyarısında bulunmuş, komite aldığı son kararla, Fransa’nın BM’nin işkencenin önlenmesiyle ilgili sözleşmeyi ihlal ettiği suçlamasında bulunmuştu.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir