AnalizDünya

Fransa basını: Iraklı Kürtler Türkiye’deki seçimleri gergin bir şekilde izliyor

Fransa’nın Agence France-Presse (AFP) haber ajansı,14 Mayıs seçimlerini Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin gözünden anlatan bir analiz yayınladı. Analizinde AFP, ‘Iraklı Kürtlerin seçimi gergin bir şekilde izlediğini’ yazdı.

Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine üç günden az bir süre kaldı. Seçimler yaklaşırken dünya basını da seçim sürecini ve olası sonuçlarını farklı açılardan ele alan haber ve analizler yayınlamayı sürdürüyor.

AFP haber ajansı, “Iraklı Kürtler, Türkiye’deki seçim yarışını gergin bir şekilde izliyor” başlığıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yaptığı analizde, “Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Iraklı Kürtler Recep Tayyip Erdoğan için şimdiye kadarki en sıkı seçim mücadelesi olan ve bölgeleri için önemli güvenlik ve ekonomik sonuçları olacak seçimleri yakından takip ediyor” diye yazdı.

‘Stratejik ortaklıklarını korumak isteyecektir’

Irak’taki pek çok Kürdün Türkiye’deki Kürtlerle duygudaşlık ettiğini kaydeden AFP, “Ama uzun zamandır Türkiye’den geçen boru hattıyla ihraç edilen hayati öneme sahip petrolleriyle, kendi bölgeleri de iş için büyük komşularına bağlı” dedi. 

Erbil’deki siyasi liderlerin seçimlerle ilgili resmi bir yorumda bulunmadığını aktaran AFP, “Analistlere göre, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı seçiminin sonucu ne olursa olsun Irak’ın Kürt bölgesi, stratejik ortaklıklarını korumak için Ankara’ya bakacak” ifadelerini kullandı.

‘Diplomasi dünyası bilinmezlikten nefret eder’

Irak Araştırmaları Fransiz Merkezi Direktörü Adel Bakawan da “Medya, siyaset sahnesi, herkes Türkiye’deki seçimlerle bir hayli meşgul” gözlemini paylaştı. IKBY’deki liderlerin Erdoğan ile ilişkiler kurduğunu aktaran Bakawan, “Eğer Cumhurbaşkanı değişirse, tüm Erbil-Ankara ilişkisi de değişir… Diplomasi dünyası bilinmezlikten nefret eder” dedi.

IKBY hükümetinin Türkiye ‘rutin olarak topraklarını bombalayıp sivil can kayıpları ve yaralanmalara sebep olsa da Ankara’ya nadiren tepki gösterdiğini’ yazan AFP, “Erbil, bunun yerine, kamuoyu önündeki tepkisini, Irak’ın egemenliğini ihlal eden eylemleri ve toplum üzerindeki etkilerini kınayan basın açıklamaları ile sınırlı tutuyor” gözlemini paylaştı. 

Kürt bölgelerinin güvenlik ve istikrara yeniden kavuşacağını umalım

AFP’ye konuşan siyaset bilimci Botan Tahseen ise Türkiye’deki muhalefetin Orta Doğu’nun ‘siyaset, güvenlik ve ekonomi alanlarında istikrara aç olduğu bir dönemde Erdoğan’dan sonra yeni bir sayfa açmak istediğini’ söyledi. Tahseen, “Eğer Erdoğan yeniden seçilirse, Türkiye’nin komşularıyla, özellikle de Irak Kürdistanı ile ilişkilerini normalleştirmek için bir inisiyatife ihtiyacı olacak” ifadelerini kullandı.

Irak’taki Kürtler için ‘etnik dayanışma kavramlarının ve Türkiye’deki Kürtlere yönelik ayrımcılığın bitmesine yönelik umutların ihtiyat ile iç içe olduğunu’ aktaran AFP, haberine 60 yaşındaki üniversite çalışanı Nizar Soltan’ın sözleriyle son verdi. Soltan, şöyle konuştu:

“Bir sonraki Türk hükümetinin Kürtler ile diyalog masasına oturmasını umuyoruz. Onlarca kez Kürtleri kandırıp kendi amaçları için kullandılar… Bu sefer sözlerini tutacaklarını ve Kürt bölgelerinin güvenlik ve istikrara yeniden kavuşacağını umalım.” (Gazete Duvar)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu