Dünya

Flaş gelişme! Ukrayna’da direnişin sembol kenti düştü

Savaşın 58. gününde direnişin sembol kenti Mariupol düştü.

Rus Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Mariupol’un alındığını iletti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi.

Şoygu, Ukrayna’daki operasyonun gidişatı hakkında Putin’e bilgi verdi. Şoygu, Putin’e Mariupol’un ele geçirildiğini iletti.

Şoygu Mariupol’den 142 binden fazla sivilin tahliye edildiği bilgisini Putin ile paylaştı.

Mariupol’deki başarılı operasyondan dolayı Şoygu’yu tebrik eden Putin, Mariupol’de teslim olan herkesin can güvenliğinin korunacağını söyledi.

Mariupol’deki Azovstal’da hala savaşan Ukraynalılar olduğunu söyleyen Şoygu, 2 binden fazla Ukraynalı savaşçının Azovstal’da saklandığını belirtti.

Azovstal tesisinin güvenli şekilde bloke edildiğini aktaran Şoygu, “Azovstal fabrikasındaki operasyonun tamamlanması 3-4 gün sürecek” dedi.

Putin, Mariupol’deki Azovstal çelik fabrikasına taarruz planını uygunsuz olarak nitelendirdi ve iptal edilmesini emretti. İptal kararının hayat kurtarmak amacıyla alındığını açıkladı.

Çeçen lider Kadirov sabah saat vermişti!

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov bugün sabah saatlerinde yaptığı paylaşımda, öğle saatlerinde Mariupol kentinin Rusya’nın elinde olacağını iddia etmişti. Kadirov, “Öğle yemeğinden önce veya öğle yemeğinden sonra Azovstal tamamen Rusya Federasyonu güçlerinin kontrolü altında olacak.” demişti.

Mariupol nerede, haritadaki konumu?

Mariupol ve Sovyet döneminin bazı zamanlarında: Zhdanov / Jdanov, Ukrayna’da bir şehir. Donetsk Oblastı’nın 500.000 nüfuslu şehridir. Ukrayna’nın en büyük metalurji merkezlerinden biridir.

Jepolitik bir önemi var. Daha önce ayrılıkçılar orayı ele geçirmişlerdi. Ama sonra Ukrayna ordusu orayı geri aldı. Coğrafi konumuna bakılırsa Azak Denizi ile tartışmalı bölgelerin tam arasında. Ateşin yaktığı coğrafyanın en yakın alanı. Rusya’nın ilhak etmiş olduğu alanlarla ilhak etmeye kalktığı alanlar arasındaki en önemli yer. Buradan bağlantı kurulması gerekiyor. Rusya’nın burayı da ele geçirmesi gerekiyor. Bunu ele geçirmekle beraber bir tampon hat oluşturulacak. Ne diyordu Rusya? ‘Ukrayna NATO’ya girerse Atlantik’le Rusya arasında bir tampon bölge, güvenli bölge oluşturacağım.’ Şu an yapmaya çalıştığı zaten o. Onun için Mariupol’e ihtiyacı var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu