Ortadoğu

‘Ezidi Soykırımı’nın 8. yıldönümü

Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik IŞİD’in ‘ıngerçekleştirdiği katliamın üzerinden 8 yıl geçti. Kürdistan Parlamentosu 3 Ağustos’u “Ezidi Soykırımı Günü” olarak ilan etmişti.

Ezidi Kürtlerin “73’üncü Ferman” diye adlandırdığı Şengal Katliamının yıl dönümünde Ezidilerin acıları tazeleniyor. Her yıl 3 Ağustos’ta Kürdistan Bölgesi’nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adıyla Suriye ve Irak’ta ortaya çıkan örgüt, 2014’ün haziran ayında Musul kentine saldırarak işgal ettikten sonra 3 Ağustos’ta Şengal’i hedef aldı ve büyük bir katliam yaptı.

Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ilçe ve çevresine yönelik barbarca saldırıda yüzlerce Ezidi Kürt toplu halde öldürüldü, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 6 binden fazla kişiyi ise kaçırdı.

Saldırıdan kaçan yüzbinlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığındı. Hala binlercesi Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşıyor.

Saldırının ardından Şengal’in işgalden kurtarılması için büyük bir mücadele verildi. 13 Ekim 2015’te Başkan Mesud Barzani’nin liderliğinde yürütülen bir operasyonda Şengal, IŞİD’den geri alındı.

Yakın tarihin en vahşi katliamı

IŞİD’in tüm dünyanın gözü önünde Ezidi Kürtleri topluca katletmesi, kaçırdıklarına “savaş ganimeti” muamelesi yapılarak sistematik işkence ve cinsel saldırıda bulunması büyük bir insani suç olarak kayıtlara geçti.

Kürdistan Bölgesi hükümeti ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları, yakın tarihte yaşanmış bu insanlık suçunun “soykırım” olarak tanınması için çeşitli düzeylerde çalışmalar yürütüyor ve uluslararası topluma Ezidilerin sesini duyurmak için çabalıyor.

2014’te dönemin Başbakanı, şimdiki Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin talimatıyla IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi Kürtleri kurtarmak için merkezi Duhok’ta bulunan “Ezidileri Kurtarma Ofisi” kuruldu.

Ezidileri Kurtarma Ofisi’nin çalışmaları kapsamında 3 bin 50o’den fazla kişi kurtarıldı. Ancak hala kaçırılanların birçoğunun akıbeti bilinmiyor.

Kürdistan Parlamentosu, 2019 yılında 3 Ağustos’u “Ezidi Soykırımı Günü” olarak ilan etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu