Yaşam

Eylem Tok ve Timur Cihantimur bugün 2’nci kez hâkim karşısında

Kemerburgaz’daki kazada Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan ve olaydan hemen sonra annesi Eylem Tok’la yurtdışına kaçan Timur Cihantimur (17) bugün ABD’de 2’nci kez hâkim karşısına çıkacak.

Hürriyet’in haberine göre İstanbul Kemerburgaz’da 1 Mart 2024’de meydana gelen kazada, Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok, kazadan saatler sonra yurtdışına kaçtı. Anne ve oğlu 106 günün sonra ABD’de yakalanarak tutuklandı. Anne-oğlu 18 Haziran’da farklı saatlerde mahkemedeydi. Eksik belgeler nedeniyle Eylem Tok hakkındaki dava 27 Haziran’a, oğlu Timur Cihantimur hakkındaki dava ise bugüne ertelendi. Yargı sürecini sorduğumuz Aci Ailesi’nin avukatı Hacı Orhan, şunları söyledi:

“Buradan da olan gelişmeleri anlık olarak takip ediyoruz. Bizim için, orada ceza almışlar ya da ülkemizde ceza almışlar önemli değil. Önemli olan bir ceza almış olmaları. Mahkemedeki hal ve hareketleri bile ne kadar psikolojilerinin bozulduğunu gösteriyor.”

Baba Özer Acı ve anne Pervin Aci, 18 Haziran’da ABD’de yapılan yargılamaya ilişkin tüm gelişmeleri orada bulunan arkadaşları Mehmet-Gülcan Çiçek ve Boston’daki Türkler Topluluğu yöneticisi Esat Gök’le anbean telefonla görüşerek takip etti. Duruşmaya ilişkin Hürriyet’e konuşan Baba Özer Aci şunları söyledi:

“Elleri kelepçeli gelmiş, durgunmuş, suçlu kıyafeti giydirmişler bunlar bile beni mutlu ediyor. 27 Haziran’ı dört gözle bekleyeceğiz,” Anne Pervin Aci ise “ Çocuğundan ayrı kalmak nasılmış, ne hissediyor şimdi?” ifadelerini kullandı.

”Durgun bakışlar, titreyen ayaklar”

Aci Ailesi’nin ABD’de duruşmayı izleyen arkadaşlarının aktardığına göre Eylem Tok, duruşmaya durgun bakışlarla katıldı. Saçları kesilmiş ve boyanmış, üstünde turuncu bir mahkûm kıyafeti vardı. İddiaya göre “Bir katilin annesi olmak nasıl bir duygu?” diyen izleyiciye ”Allahu Ekber” diye yanıt verdi. Aynı iddialara göre Cihantimur salona kamunun atadığı avukattan ayrı bir avukatla girdi. Ayakları titriyor, sürekli arkasına bakıyordu. Bej renk bir mahkûm kıyafeti vardı.

”Nakli istendi”

Connecticut eyaletinde çocuklara ait bir ıslahevinde kalan Timur Cihantimur’un burada hırpalandığı temizlik görevi verildiği iddia edilerek bu sebeplerle de başka bir yere nakledilmek istendiği ancak isteğinin hâkim tarafından reddedildiği öne sürüldü.

”Anne ceza almayabilir”

Dava raporlarına göre Türkiye, Cihantimur için ‘kasıtsız adam öldürme ve yaralama’, annesi Tok için de ‘suçluyu koruma’ suçlamalarıyla iade talep ediyor. Tok’un Türkiye’ye iadesi durumunda ceza almaması ihtimali de gündemde.

Söz konusu habere göre Türk Ceza Kanunu 283’üncü maddesinin 3’üncü fıkrasına göre suç işleyen bir kişinin hükmün infazından kurtulması için yardım sağlayanın anne veya babası olması durumunda aile üyelerine ceza verilmiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu