Connect with us

Sağlık

Esrarın akciğerlere tütünden fazla zarar verdiği ortaya çıktı

Kanadalı araştırmacılar, esrarın akciğerlere ve solunum yollarına tütün ürünlerinden daha fazla zarar verebileceğini tespit etti.

Ottawa Üniversitesi ve Ottawa Hastanesi’nde görev alan araştırma ekibi, esrar alışkanlığı olan 56, hiç sigara kullanmayan 57 ve yalnızca sigara içen 33 kişinin 2005 ve 2020 arasında çekilen akciğer grafilerini inceledi.

Devamlı esrar kullananlarda solunum yolu iltihabı ve amfizem (kronik akciğer hastalığı), diğer katılımcılara kıyasla daha yüksek oranda gözlemlendi.

Ottawa Hastanesi’nde görev alan radyolog Giselle Revah, “Esrar kullanımı giderek artıyor ve kamuoyunda esrarın tütünden daha güvenli olduğu algısı var” diye konuştu.

Ancak çalışmamız, bunun aslında doğru olmadığı yönündeki endişeleri destekliyor.

Röntgenleri incelenen katılımcılar arasındaki farklılıkların, bahsi geçen ürünlerin kullanım şekliyle de ilişkili olabileceği belirtildi.

“Esrar, genellikle filtrelenmeden içilir, tütün ürünlerindeyse filtreler var” diyen Revah, sözlerini şöyle sürdürdü:

Filtresiz marihuana, hava yollarınıza daha fazla partikül ulaşmasına neden oluyor. Bu partiküller orada birikiyor ve solunum yollarınızı tahriş ediyor.

Radyolog ayrıca, “Esrar içenler genelde daha büyük nefesler alır” diye ekledi:

Dumanı ciğerlerinde daha uzun süre tutarlar. Bu da hava boşluklarında daha fazla travmaya yol açabilir.

Hakemli bilimsel dergi Radiology’de yayımlanan araştırmanın yazarları genel olarak bu konuya dair çok az çalışma yapıldığını vurguluyor.

Öte yandan, araştırmacılar, esrar kullanan katılımcıların bir kısmının aynı zamanda tütün de içtiğine dikkat çekiyor.

Bu da aslında daha net sonuçlar elde etmek için daha kalabalık bir grup üzerinde ileri araştırmalar yapılması gerektiği anlamına geliyor.(Independent Türkçe)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir