Yaşam

Eski MİT yöneticisi Mehmet Eymür:Perinçek hep hapiste tutmak lazım, o kadar çok kişinin ölümünden mesul ki!

Halk TV’de açıklamalarda bulunan Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, MİT yetkilisi iken işkence yapmadığını, işkencenin suç olduğunu belirtti. Geçmişte kamuoyunda öne çıkan bazı isimler hakkında iddialarda bulunan Eymür, Halk TV’de dönemiyle ilgili kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Halk TV canlı yayınına katılan Eymür, “Samimi söyleyeyim mi, o kadar çok sorgudan geçtim ki, yaptım dediğim hakikaten yaptım mı yapmadım mı onu da bilmiyorum. Gençken daha şeydim tabii, daha ataktım. Zaman zaman yanlışlar yapmış olabilirim. Elektrik kullanmadım ben, hiçbir zaman. Falakalardır, klasik, attım. İşkence tabii ki suçtur” dedi. Mehmet Ağar’ın gücünü gayrimeşru hayattan aldığını söyleyen Eymür, “Burun ameliyatı geçirdiği söyleniyor, kokain kullananlarda olur” ifadesini kullandı. Eymür, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e de yüklenirken, “Ortalığı devamlı karıştırdığı için bence hep hapiste tutmak lazım. O kadar çok kişinin ölümünden mesul ki, o kadar çok” açıklamasında bulundu.

“Perinçek’i hep hapiste tutmak lazım”

Eymür’ün Halk TV’de yaptığı açıklamalardan öne çıkan satırlar:

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkındaki ‘Amerikan ajanı’ iddiasında bir çelişki görmediğini söyleyen Eymür, “Vallahi öyle bir çelişki görmüyorum ben. Ortalığı devamlı karıştırdığı için bence hep hapiste tutmak lazım. O kadar çok kişinin ölümünden mesul ki, o kadar çok. Hep teşhir etti, hep hedef gösterdi. Biz onu Robert Kolej’de bir İngiliz hocanın elinde, İstanbul grubunu yakaladık. Bunlar kayıtlarda olan şeyler” dedi.

Eymür, 1 Mayıs 1977 katliamına ilişkin de konuşurken, “1 Mayıs 1977 için Perinçek grubuna bakmak lazım. Onun kendi içlerinden, kendilerinden ayrılanlar anlattı. O hadiseyi ilk başlatanlar Perinçek grubu. The Marmara otelinin camları açılmaz. Oradan ateş edildiği pek doğru bir şey değil. Perinçek’le ilgili bağlıyorum ama mesnetsiz bağlamıyorum. Hepsini dökümental olarak ispat edecek durumdayım” ifadesini kullandı.

İşkence
“İşkence, ne kadarı işkence olarak kabul ediliyor, onu şey etmek lazım. Ne işkence olarak kabul ediliyor? Sorguya alınmak bile bir işkence. Gözleriniz kapalı, karanlık bir yerde barınıyorsunuz. (Sistemli işkence) Arada olmuştur, oldu o tip şeyler. Bütün dünya tarihinde var bu işkence, açın bakın Avrupa ülkelerinde yapılan işkencelere. İşkenceden işkenceye fark var.

(Ziverbey Köşkü) Şuradan çıktı, yakalananlar biz gerillayız diyordu, Memduh Ünlütürk paşa vardı onun başında, cezaevinde kaçanların sorgularını yapan general. O, ‘siz gerillaysanız biz de kontrgerillayız’ diyordu. Özel Harp’te de var kontrgerilla harekatı.

Samimi söyleyeyim mi, o kadar çok sorgudan geçtim ki, yaptım dediğim hakikaten yaptım mı yapmadım mı onu da bilmiyorum. Gençken daha şeydim tabii, daha ataktım. Zaman zaman yanlışlar yapmış olabilirim. Elektrik kullanmadım ben, hiçbir zaman. (Yanlış yaptım dediği şeyler) Falakalardır, klasik, attım. İşkence tabii ki suçtur.

Eğer bir insan ağır bir ceza alacak bir işlem yaptıysa, bu insanın konuşması lazımsa eğer, bunu bir şekilde ikna etmeniz lazım. Eğer iyilikse bunu ikna edemiyorsanız daha şiddetli yollara başvuruyorsunuz. Neticede şöyle bir şey söyleyeceğim, beni bugüne kadar hiç şikayet eden kimse çıktı mı? Dündar Kılıç’ın ne anlattığını hatırlıyor musunuz? Tekerlek sokuyorlar, yuvarlıyorlar diyordu. İlk defa duyduğum bir şey. Dündar Kılıç’ın alınması tamamen genelkurmayın isteği üzerinedir.

Abdullah Çatlı
Mehmet Ağar’a sormak lazım, ne manada söyledi bilmiyorum. Bizde bir arkadaşımız vardı, Yavuz Ataş diye. Uğur Mumcu cinayetinde kendisi görevli olmadığı halde araştırma yapmış. Dikkatimizi çekti o zaman. MİT Müsteşarı da kendisine görev vermedik niye gittin diye sormuş.

(Abdullah Çatlı) Bu benim dışımda olan bir şey, benimle alakası yok. İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş’in bir operasyonudur, ben muhaliftim buna. ASALA’ya karşı kullanıldılar sözde. Ben başından beri muhaliftim çünkü uyuşturucu işi yapıyorlardı ve Kürtlerle işbirliği yapıyorlardı bir yerde. Milliyetçi bir grup, Kürtlerle işbirliği yapıyor. Kürtler dediğim PKK’lılarla iş yapıyorlardı. Bu sahte kimlik, uzmanlıklar bizimkiler (MİT) verdi. Türkiye’ye döndükten sonra şeyi bilmiyorum.

“Yeşil”

150411130817

Yazının Tamamı:https://www.timeturk.com/gundem/eski-mit-yoneticisi-eymur-perincek-i-hep-hapiste-tutmak-lazim/haber-1708866

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu