Politika

Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Suriye iddiası nedeniyle Davutoğlu’ndan özür diledi

AKP’nin ilk dışişleri bakanı Yaşar Yakış, Ahmet Davutoğlu’nun Suriye lideri Esad’la yaptığı bir görüşmeye ilişkin sözleri nedeniyle özür diledi. Yakış, “Bu beyanları birincil kaynaklardan tahkik etmem gerekirdi” dedi.

Yaşar Yakış, Muhalif gazetesi yazarı Nursun Erel’in Suriye ile ilgili sorularını yanıtlarken, iki ülke ilişkilerinin kopmasına yol açan olayları değerlendirmiş ve Davutoğlu ile Esad arasında 10 yıl önce gerçekleşen 6 saatlik görüşmeye atıfta bulunarak, “Davutoğlu’nun Esad’a, Müslüman Kardeşler’den kimi isimleri kabineye alması önerisinde bulunduğununun” iddia edildiğini söylemişti. Yakış, Esad’ın bu öneriyi reddettiğini ve “görüşme bitmiştir” diyerek toplantıyı sonlandırdığını iddia etmişti. Yakış, “Suriye ile ilişkilerin sarpa sarmasına Ahmet Davutoğlu sebep oldu” demişti.

Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Nursun Erel’e konuya ilişkin olarak dün şu mesajı gönderdi:

“16 Ağustos 2022 tarihli www.muhalif.com.tr adlı sitede sizinle yaptığım bir mülakat yayımlanmıştır. Bu mülakatımda Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 2012 yılında Beşar Esat’la yaptığı 6 saat süren konuşmaya değinmiştim. O tarihteki medyada verilen haberlerde Sayın Davutoğlu’nun Beşar Esat’a Türkiye’nin görüşlerini aktardıktan sonra, kuracağı hükümette ‘Müslüman Kardeşler Örgütü mensuplarından şu şu isimleri hükümete alın’ şeklinde bir telkinde bulunduğu bildiriliyordu.

Gerçi ben size verdiğim mülakatta, ‘Sayın Davutoğlu’nun böyle bir telkinde bulunduğu iddia ediliyor. Tabii teyit yok’ diyorum ve siz de beyanımı metne aynen yansıtmışsınız.

Sayın Davutoğlu ile uzun süre birlikte çalıştık. Yürütme erkinin en başında uzun süre göre yapmış bir devlet adamına izafe edilen beyanları medyaya aktarırken, bu beyanları birincil kaynaklardan tahkik etmem gerekirdi. Bu hassasiyeti göstermemiş olduğum için değerli dostum Sayın Davutoğlu’dan özür diliyorum. Bu beyanımı sitenizde uygun bir şekilde yayımlarsanız memnun olurum.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu