Ortadoğu

Esed’den Rusya’nın Ukrayna saldırısına övgü:Tarihin düzeltilmesi

Suriye Devlet Başkanı, Rusya’nın ‘yeniden çok kutuplu bir dünyanın kurulmasında önemli bir rol oynayarak uluslararası adaleti sağladığını’ söyledi, rejime desteği nedeniyle Kremlin yönetimine teşekkür etti.

Esed;“Bugün yaşananlar tarihin düzeltilmesi ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra küresel düzenin dengesinin restorasyonudur. Rusya sadece kendini değil, aynı zamanda tüm dünyanın adalet ve insanlık ilkelerini de savunuyor.” dedi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’daki habere göre Esed, “Rusya’nın bugün uluslararası arenada oynadığı rol, çok kutuplu bir dünya haritasının çizilmesine açık bir katkı sağlıyor” ifadesini kullandı.

Rusya eski başbakanı Sergey Stepaşin’in başkanlığındaki delegasyonun Putin’den ilettiği mesajda Rusya ‘Suriye halkının direncini her alanda, Batı ve bazı bölge ülkelerinin desteklediği teröre karşı desteklemeye devam edeceğine’ güvence verdi.

Esed, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasından sonra yaptığı görüşmede ayrıca ‘Suriye’nin konumunun doğruluğuna olan inancıyla Rusya’nın yanında yer aldığını belirterek dünya için küresel bir tehdit haline gelen NATO’nun genişlemesine karşı çıkmanın Rusya’nın hakkı olduğunu’ savundu.

Suriye’ye Eylül 2015’te askeri müdahaleye başlayan Rusya, Esed’in en önemli müttefiki konumunda ve halihazırda ülkedeki etkisini de sürdürüyor. Rusya’nın Suriye’ye askeri müdahalesiyle sahadaki güç dengesi Şam rejimi lehine döndü.

Moskova ayrıca Suriye’de Mart 2011’de başlayan ve 500 binin üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği, nüfusun yarısından fazlasının da ülke içinde ve dışında yerinden edildiği çatışma süresince Şam’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki destekçisi oldu.(AFP)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu