Ortadoğu

Esad’dan ’14 Mayıs’ açıklaması: Türkiye’deki seçimleri kimin kazanacağıyla ilgilenmiyorum

Suriye Devlet Başkanı Esad, 14 Mayıs’ta (yarın) yapılacak seçimleri kimin kazanacağıyla ilgilenmediğini belirterek, “Türk askerlerinin tamamı Suriye’den çekilmezse, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmem mümkün değil” dedi.

Arap dünyasının tanınan gazetecilerinden Abdel Bari (Abdülbari) Atwan, bu hafta başkent Şam’da Beşşar Esad’la yaptığı özel görüşmenin detaylarını anlattı.

Marbuta Haber’in aktardığına göre Atwan, söz konusu görüşmenin bir gazeteci mülakatı olmadığını, karşılıklı görüşlerin paylaşıldığı özel bir sohbet olduğunu belirtti. Sohbetin son derece samimi geçtiğini; Esad’ın son derece rahat, sağlıklı ve yüksek moralli göründüğünü vurguladı.

Suriye’nin yıllar sonra Arap Birliği’ne yeniden geri alındığını söyleyen Atwan, “Esad, bu ay Cidde’de yapılacak Arap Birliği Zirvesi’ne katılacak” dedi.

“Suriye’den tam çekilme olmaksızın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmem mümkün değil. Türkiye’nin tüm kuvvetlerinin Suriye’den çıkması ve bu çekilmenin tam olması gerekir. Ben Türkiye’nin iç siyasetine karışmam ve seçimlerde kimin kazanacağıyla ilgilenmiyorum. Benim için önemli olan, seçilen kişinin Suriye ile iyi ilişkiler kurması, ilişkileri geliştirmesi ve Suriye’den çekilmenin gerçekleşmesidir.”

Gazeteci Atwan ayrıca, “Esad’la yaptığım bu uzun sohbette, Erdoğan hakkında tek bir kötü söz söylemedi. Aynı şekilde Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşüne karşı çıkan ülkeler hakkında da tek bir olumsuz söz sarf etmedi” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu