Politika

Erdoğan’ın niyeti yeni bir Kürt stratejisi mi?

Erdoğan’ın “Demirtaş Öcalan’a hesap verecek” açıklaması Ankara kulislerine “AKP yeni bir strateji peşinde mi?” sorusunu taşıdı. Siyasi kulislerde açıklamaların ne anlama geldiği tartışılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, gözleri İmralı-Edirne cezaevi hattına çeviren “Demirtaş Öcalan’a hesap verecek” şeklindeki açıklamasının ardından Ankara’daki siyasi kulislerde bu ifadelerin ne anlama geldiği ve iktidar için yeni bir stratejiye çevrilip çevrilmeyeceği tartışılıyor.

Erdoğan grup konuşmasında İmralı cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında bir hesaplaşma yaşanacağını söyleyerek, “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onların da kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar” demişti.

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından siyasi kulislerde “Acaba AKP Kürt politikasında bir strateji değişikliği mi yapacak?” sorusunun yanıtı aranmaya başlandı.

İktidara göre Öcalan Demirtaş’a tepkili

Siyasi gözlemcilere göre AKP, çözüm sürecinin bitmesi ve Demirtaş’ın tutuklanmasının ardından Kürt seçmenlerin desteğini ciddi boyutlarda kaybetti. Aynı gözlemciler, AKP’nin kaybettiği Kürt oylarını bir şekilde yeniden kazanmak istediğini, bunun için de yol arayışında olduğunu belirtiyor.

Demirtaş 2016 yılında Diyarbakır'da açıklama yaparken
Demirtaş 2016 yılında Diyarbakır’da açıklama yaparken

DW Türkçe’nin ulaştığı AKP’li yetkililer, Erdoğan’ın bu açıklamayı büyük ihtimalle önüne gelen istihbarat raporlarına dayanarak yaptığını kaydediyorlar.

Adının açıklanmasını istemeyen AKP’li bir yetkilinin değerlendirmesi şöyle:

“Öcalan’ın, çözüm sürecinde HDP’nin sorumlu davranmadığını düşündüğü ve sürecin bitmesinden Demirtaş’ı da sorumlu tuttuğu zaten bilinen bir şey. Muhtemelen Öcalan ile İmralı’da yapılan görüşmelerde bu konu yeniden gündeme gelmiş olabilir ve Sayın Cumhurbaşkanı da bu raporları okumuş olabilir.”

Aynı yetkiliye göre önümüzdeki süreçte Öcalan’ın yeni bir mektup kaleme alması da gündeme gelebilir.

2019’daki yerel seçimler öncesinde Öcalan’ın İstanbul’daki seçimlerde HDP’yi tarafsız kalmaya çağıran mektubu bir akademisyen aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuştu. Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan da TRT Kurdi’ye çıkartılmıştı. Her iki hamle de kamuoyunda çokça konuşulmuş ancak yerel seçimde iktidar lehine bir etki yapmamıştı.

Yetkili, önümüzdeki süreçte Öcalan’ın yeni bir mektup kaleme almasının da gündeme gelebileceğini söyledi. Öcalan’ın 2019 yerel seçimlerinin hemen öncesinde yazdığı mektup, Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan tarafından açıklanmıştı. Öcalan’ın mektubunda “HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir” ifadeleri yer alıyordu. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu