Politika

Erdoğan’ın NATO tepkisine ilişkin ABD’den ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına ilişkin açıklamaları üzerine tepkilerini dile getirmesinin ardından ABD Dışişleri’nden konuya ilişkin açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO ile ilgili açıklamaları üzerine, “NATO’nun açık kapı politikasını ve her ülkenin kendi geleceğine, dış politikasına ve güvenlik düzenlemelerine karar verme hakkını kuvvetle destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ALACAKLARI KARARA SAYGI DUYACAĞIZ”

ABD Dışişlerinin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Hem Finlandiya’da hem de İsveç’te sürmekte olan siyasi süreçlere saygı duyuyoruz. NATO üyeliğine ilişkin bir karar, bu ülkeler için egemen bir karardır. Amerika Birleşik Devletleri, başvurmayı seçerlerse Finlandiya ve İsveç tarafından bir NATO başvurusunu destekleyecektir. Alacakları karara saygı duyacağız.

Finlandiya ve/veya İsveç tarafından yapılacak olası bir başvuru için müttefiklerin güçlü desteği olduğu konusunda Genel Sekreter Stoltenberg ile hemfikiriz. Her iki ülke de ABD’nin ve NATO’nun yakın ve değerli savunma ortaklarıdır. Gelişen demokrasileri olan her iki ülke uzun yıllardır NATO ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. İttifakımızı güçlendirecek ve Avrupa’nın güvenliğine ve istikrarına katkıda bulunacaklardır.

Türkiye önemli bir NATO müttefiki ve kritik bir bölgesel ortaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili sorularınız için sizi Türkiye Hükümeti’ne havale ediyoruz.”

Aynı şekilde, Pentagon da bu konu ile ilgili, “NATO ve Türk hükümetine bu soru sorulmalı açıklamasını yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “OLUMLU DEĞİLİZ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO kararıyla ilgili olarak “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz, olumlu değiliz” diye konuşmuştu. Öte yandan ABD’nin terör örgütü YPG’ye yönelik yaptırım muafiyetiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Operasyonlara devam edeceğiz. Yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı doğru atın” açıklamasını yapmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu