Politika

Erdoğan’dan Suriye’ye operasyon sinyali

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye yeni bir askeri operasyon sinyali verdi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ardından konuşan Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da atmaya başlıyoruz” dedi ve ekledi:

“Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır.

“Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, istihbaratımız hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır.

“Perşembe günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantımızda kararlarımızı alacağız.” Ülkemizin güvenlik hassasiyetlerine saygı gösterenlerle kendi çıkarları dışında hiçbir derdi olmayanların ayrımını bu süreçte bir kez daha görecek, gelecekteki politikalarımızın referansı yapacağız.”dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Suriye için yeni bir operasyon sinyali veren Erdoğan özetle şöyle konuştu:

“Güney sınırlarımız boyunca 30 KM derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz. TSK, istihbarat, emniyet hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır. Perşembe yapılacak MGK’da bu hususta kararlarımızı alacağız. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır.”

“Artık benim için Miçotakis diye birisi yok”

Yunanistan’a eleştirilerde bulunan Erdoğan, “F-16’lar konusunda öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis’in ağzına bakarak kararını vermeyecektir. Yunanistan ile Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum” diye konuştu.

Tutuklu ve hükümlülerin izinleri uzatıldı

Covid-19 nedeniyle daha önce tahliye edilen tutuklu ve hükümlülerin izinlerini uzattıklarını ifada eden Erdoğan, “31 Mayıs’ta sona eren açık cezaevlerindeki hükümlülerin Covid-19 izinlerini, 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 17 Ekim 2019’da Ankara’da yaptıkları görüşmede, YPG/PKK’nın güvenli bölgeden çekilmesi amacıyla Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat ara verilmesi konusunda mutabakata vardı.

Bu sürede çok sayıda YPG/PKK’lı, Rasulayn’dan Haseke’ye tahliye edildi. TSK mutabakata tam olarak uyarken, YPG/ PKK’lı terör örgütü militanları taciz ve ihlallerini sürdürdü.

22 Ekim’de Soçi’de düzenlenen Türkiye-Rusya zirvesinde Fırat’ın doğusu için kararlar alınmıştı.

Taraflar, 23 Ekim 2019 saat 12.00’den itibaren Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızlarının, Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan YPG unsurları ve silahlarının, Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometre dışına çıkarılmasını temin etmesi konusunda anlaşmıştı.

Bu işlemin 150 saat içinde tamamlanması, aynı saat itibarıyla mevcut Barış Pınarı Harekatı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte Kamışlı hariç, Rus-Türk ortak devriyelerinin başlaması konusunda da uzlaşılmıştı. Ancak söz konusu bölgelerde işgal devam ediyor.

Erdoğan ile Putin arasında gerçekleştirilen görüşmede 10 maddelik bir mutabakat zaptı imzalandı.

Buna göre;

“Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün ile Türkiye’nin milli güvenliği korunmasına,

Serekaniyê ve Girê Sipî’yi içine alan 32 kilometre derinlikteki bölgede mevcut statükonun muhafaza edilmesine,

Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızlarının sınır bölgelerine ikame edilerek, sınırın Rojava tarafında, DSG birliklerinin sınırdan 30 kilometre uzaklaştırılmasına,

Sınırların batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlo hariç diğer bölgelerde, Türk-Rus ortak devriyeleri başlamasına,

Minbic ve Tel Rıfat’tan bütün YPG’lilerin silahlarıyla birlikte çıkarılmasına,

Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışılmasına,

Tarafların Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürmesine ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerinin desteklenmesine” karar verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu