Politika

Erdoğan’dan Esad mesajı: Her an davet edebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EURO 2024 dönüşü gazetecilerle birlikte olduğu uçakta, ülke gündemindeki Suriye konusuna da değindi. Erdoğan, Beşar Esad’ı her an Türkiye’ye davet edebileceklerini söyleyerek “Türkiye-Suriye ilişkilerinde o eski günlere dönmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yolculuk sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

Şu anda Suriye’den gelmiş 3 milyonu aşkın mülteci ülkemizde yaşıyor. Şimdi öyle bir noktaya geldik ki Beşar Esad şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz. Çünkü biz dün Suriye ile düşman değildik ki biz Esad ile ailece görüşüyorduk. Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte de Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir. Türkiye’de görüşme olması konusunda ise Sayın Putin’in yaklaşımları var.

Türkiye’de görüşme olması konusunda ise Sayın Putin’in yaklaşımları var. Irak Başbakanı’nın bu konuda yaklaşımları var. Biz her yerde arabuluculuktan bahsediyoruz da sınırımızdakiyle, komşumuzla niye olmasın?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu