Politika

Erdoğan’dan Avrupa Birliği’ne rest: Gerekirse yolları ayırabiliriz

ABD ziyareti öncesi havaalanında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde. Gerekirse Avrupa Birliği ile yolları ayırabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere bugün Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Az sonra Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu görüşmelerine iştirak etmek üzere New York’a doğru yola çıkacağız. BM üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği genel kurul görüşmelerine 150’den fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanları düzeyinde katılımı bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD’de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak.

BM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin attığı adımlara dikkat çekeceğim”

Bu yıl ki Genel Kurul genel görüşmeleri, “Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması” temasıyla yapılıyor. Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül salı günü Genel Kurula hitap edeceğim. Konuşmamda kalkınmadan insani yardımlara, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasından küresel dayanışmanın yeniden tesisine kadar attığımız adımlara dikkat çekeceğim. Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye’nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız.

Sadece son üç ayda rezevrlerimizde 22 milyar yapıda bir artış oldu”

14 Mayıs-28 Mayıs seçimlerinin demokratik olgunluk içerisinde demokrasinin iş çevrelerinin Türkiye’ye yönelik ilgisini artırdığını görüyoruz. Gerek kabinemize gerek ekonomideki kurmaylarımıza kısa bir süre önce açıkladığımız Orta Vadeli Programı uluslararası düzeyde büyük güven duyuyordu. Sadece son üç ayda rezevrlerimizde 22 milyar dairede bir artış oldu. Bugün Merkez Bankamızın bürüt rezervleri 120 milyar dolarlık bir geçmişe sahip. Dünya Bankası’nın geçen haftalarda yaptığı açıklama seçeneklerie güvenin bir başka örneğidir.

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi

Şu anda tabi bizim liderliğimizde üçlü bir görüşme tekliflerimizi kendilerine ilettik. Ama bu konuda üçlüden öte biz dörtlü bir teklifte bulunduk. Yani farklı buralarla ilgi göstermeyen liderlerle değil gelin şu anda olay içinde olan Sayın Putin, Sayın Aliyev, şahsım ve Paşinyan hep birlikte dörtlü olarak böyle bir toplantıyı sürdürüyoruz. Adımı da ona göre atalım diye böyle bir teklifte bulunduk. Henüz bize olumlu-olumsuz bir dönüş olmadı. Konuyla ilgili Sayın Aliyev ile de bunu daha da görüşeceğiz ve her konuyu takip ediyoruz.

İsveç’in NATO’ya üyelik süreci

Bu konuda özellikle batı iki de bir İsveç, İsveç diyor. Biz de diyoruz ki; bizim parlamentomuzun kararını verdikten sonra bizim üyelerimiz da yolda devam ediyor evet ya da hayır dememiz mümkün değil. Öncelikle İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir. İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmek mi? Bize yasa hazırlandılar diyorlar. Yasa dosyası yetersizliği. Yasayı miktarı gerekir. İsveç’te ister anayasa ister yasa değişiklikleri yapsınlar da teröristler İsveç polisi koruması altında gösteriye sevk etsinlersa bu ne demektir? Bunları yerine getirmemek demektir. Terör eylemleri Stokcholm caddelerinde devam ediyor demektir.

O zaman bize verilen sözler tutulmuyor. Verilen bilgilerin tutulmadığı zaman benim parlamentom bu konuda sözler nasıl bir tavır takınır herkes takdir etsin. Yani F-16’larla ilgili ne deniyor? Temsilciler Meclisi kararsızlığı bu olmaz. Tamam da orada temsilciler meclisi varsa benim de parlamentom var. Parlamentonun nasıl bir karar vermesi gerekiyor ben kesip atamam. Sevk etmekse biz böyle bir talebimizi parlamentomuza sevk ederiz. Ama parlamentomuzdan nasıl bir karar çıkar o parlamentomuzun takdirindedir.

“Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayıramayız”

Benim değerlendirmemi çok açık bir şekilde öğrenmek istiyorum, Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kopuş köylerini yaptığı bu dönem içinde biz de bu gelişmeleri değerlendirmemizi birleştirme ve bu değerlendirmelerden sonra Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu