Politika

“Erdoğan, Erbakan’ı hapsettirmek istedi” tartışmasına Fatih Erbakan dan yanıt

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’nun gündeme getirdiği “Erdoğan, 2006 yılında Erbakan’ı hapsettirmek istedi” tartışmalarına, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’dan yanıt geldi. Erbakan, “O dönemde Başbakan Erdoğan ve AK Parti iktidarının bugün gelinen nokta kadar kurumlara hakimiyeti yoktu. Cumhurbaşkanının o dönemde başbakan olarak rahmetli Erbakan Hocamıza karşı böyle bir tavır içerisinde olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Suat Kılıç, Dikmen Sokullu Semt Pazarı’nda yurttaşlarla bir araya geldi.

28 Şubat süreci sonrası Necmettin Erbakan’ın polisler tarafından gözaltına alınmak istenmesi tartışmalarına ilişkin konuşan Fatih Erbakan şu ifadeleri kullandı:

“O dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarının bugün gelinen nokta kadar kurumlara ve devlete hakimiyeti yoktu. O dönemde yaşanan pek çok olaylar var. Özellikle FETÖ’nün o dönemde çok ciddi bir hakimiyeti söz konusuydu. Orada yaşanan sıkıntılarla ilgili biz tabii başbakanlık düzeyinde değil ama daha alt seviyedeki bürokrasideki, emniyetin içerisindeki FETÖ’cü unsurların böyle bir tavır içerisinde olduğunu düşünüyoruz.

Yoksa Cumhurbaşkanı’nın o dönemde Başbakan olarak rahmetli Erbakan Hocamıza karşı böyle bir tavır içerisinde olacağını düşünmüyoruz. Bunu da bu vesileyle ifade etmiş olalım. Bu maalesef 28 Şubat’ın eseri olan haksız bir dava. Dolayısıyla bir mahkumiyet kararı ve mahkumiyet kararının da onanmasından sonra rahmetli Erbakan Hocamızın tutuklanmasına ilişkin, bu cezanın infazına ilişkin birtakım adımlar atıldı. Sonrasında biliyorsunuz bu ev hapsine çevrildi ve böylece o durum tezahür etmedi. Allah, bir daha böyle dönemleri, böyle demokrasiye, hukuka, insan haklarına aykırı, haksız, adaletsiz uygulamaları ülkemize, milletimize yaşatmasın.”

Şanlıurfa’nın Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya’nın AKP’den istifa ettikten sonra Yeniden Refah Partisi’nden Akçakale adayı olması ile ilgili Erbakan, “Bu siyasetin içerisinde olan bir şey. Bizim de Yeniden Refah Partisi olarak o bölgede etkili, güçlü, potansiyel sahibi insanların adayımız olmasını istememiz gayet doğal. Bir İYİ Parti milletvekili de biliyorsunuz İYİ Parti’den istifa etti, Cumhur İttifakı’nın, AK Parti’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. Bunlar siyasetin içinde olan şeyler. Dolayısıyla biz de en yüksek oyu almak için ve bu oyu alarak da tabii belediyelerde milletimizin derdine derman olup hizmet edebilmek için bir mücadele içerisindeyiz. Bununla ilgili bunları söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu