Politika

Erdoğan: Emekli olanlara yurt dışında tam zamanlı çalışma hakkı tanıyacağız

Erdoğan, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına özel konut projeleri, tam zamanlı çalışma hakkı, mobil cihaz kullanım süresi artışı ve diğer haklar sağlayacaklarını açıkladı. Ayrıca yurt dışında emekli olanlara yurt dışında tam zamanlı çalışma hakkı tanınacak ve yurt dışında yetişmiş nitelikli beyinlerin Türkiye’de istihdam edilmeleri sağlanacağı müjdesini vererek “Sizlerden sandıklara koşmanızı, 14 Mayıs’ta yine bir destan yazmanızı bekliyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ,yurt dışında yaşayan ve oy kullanacak vatandaşlara sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

“Yurt dışında yaşayan aziz vatandaşlarım, önceki iktidar sahipleri yıllarca sizleri görmezden geldi, sadece döviz ihtiyacı olduğunda sizi hatırladı. Biz ise her sıkıntınızda yanınızda olduk, pek çok sorununuzu çözdük, haklarınızı teslim ettik. Peki, bundan sonra ne yapacağız? TOKİ vasıtasıyla sizler için özel konut projeleri üreteceğiz. Aile ataşeliklerimizin ve gezici konsolosluk hizmetlerimizin sayısını arttıracağız” ifadelerini kulandı.

Yurt dışında yetişmiş nitelikli beyinlerin Türkiye’de istihdamını sağlayacaklarını belirten Erdoğan, “Parlamentoda sizlerin temsiline ağırlık verecek, taleplerinizin karşılanmasını temin edeceğiz. Yurt dışı borçlanması yoluyla emekli olanlara yurt dışında tam zamanlı çalışma hakkı tanıyacağız. Mobil cihazların Türkiye’de kayıtsız kullanım sürelerini sizler için 180 güne çıkartacağız. Türkiye’ye getirdiğiniz araçların tekrar girişi için yurt dışında kalma şartını 30 güne düşüreceğiz. Askerlik yapanların ikili anlaşmalar çerçevesinde vatani görevlerinin Türkiye’de de tanınmasını sağlayacağız. Yurt dışında yaşayan 10 bin gencimizi her yıl ülkemize getireceğiz. Ülkemizin dünyadaki temsilcisi olarak gördüğümüz siz kıymetli vatandaşlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Biriz, iriyiz, diriyiz. Sizlerle birlikte Türkiye’yiz. ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşallah ‘Güçlü Türkiye Güçlü Diaspora’ şiarıyla beraber inşa edeceğiz. Bunun için sizlerden sandıklara koşmanızı, 14 Mayıs’ta yine bir destan yazmanızı bekliyorum. Sen varsan Türkiye var” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu