Connect with us

Politika

Erdoğan: Cudi-Gabar’da yeni bir petrol rezervi keşfettik

Erdoğan, Şırnak’ta günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol rezervi bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karapınar Güneş Santrali, Bozkır Barajı ve Abdülhamit Han Caddesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, Gabar’da yeni petrol bulunduğunu duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cudi Gabar’da günlük 100 bin varil üretime sahip petrol bulduk. Cizre’ye 20 km mesafedeki rezerv güçlü kaliteye sahip. 100 kuyu ile 100 bin varil kapasitesine ulaşacağız. Günlük tüketimin 10’da 1’ini karşılayacak rezervin milletimizin hayrı olacağına şüphe yok” ifadelerini kullandı.

Yeni rezervler bulunabileceğini söyleyen Erdoğan, “Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Gabar’daki kuyumuza bölücü örgütün alçakça katlettiği şehit öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ın adını verdik. Aybüke Yalçın-1 kuyumuzun olduğu alan, inşallah ülkemizin tamamında üretilenden daha fazla petrolü tek başına sağlayacak. Böylece şimdilik günlük 180 bin varil petrol üretimiyle ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda yeni bir adım atmış oluyoruz. Artık rezervlerimizin toplam değerini bile konuşmuyoruz. Yoksa Gabar’daki yeni keşfimizin değeri on milyarlarca doları buluyor. Karadeniz gazımızın değeri yüzlerce milyar dolarla ifade ediliyor” diye konuştu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yurt dışı fonlardan 300 milyar dolar yatırım getirme vaadini eleştiren Erdoğan, “Bay bay Kemal ne diyor? Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş. Ula bay bay Kemal, ben ne diyorum sen diyorsun? Tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş. Bak para bu işte bu. Sakarya doğal gazı, Gabar… Biz kaynağı tefecilerde aramıyoruz, ülkemizin kendi değerinde arıyoruz, kendi zenginliklerimizde arıyoruz” dedi.

Devamı…