DünyaYaşam

Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Roma’daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşme sona emesinin ardındayapılan açıklamada, iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise S-400 ve ‘hukukun üstünlüğü’ vurgusu yer aldı.

Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasındaki görüşme basına kapalı olarak bugün gerçekleşti. 20 dakika olarak planlanan görüşmenin 1 saat 10 dakika sürdüğü bildirildi.

Erdoğan’ın Biden ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Görüşmede ayrıca, ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda atılacak adımlar ele alındı.

NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapılan zirvede iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili ise görüşmeye ilişkin “Çok pozitif bir atmosferde gerçekleşti” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise görüşmeye ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

Biden, yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve fikir ayrılıklarını etkin bir şekilde yönetme arzusunun altını çizdi. Biden, Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna yaklaşık yirmi yıldır yaptığı katkılardan dolayı takdirini dile getirdi. Liderler, Suriye’deki siyasi süreci, Afganlara insani yardımın ulaştırılmasını, Libya’daki seçimleri, Doğu Akdeniz’deki durumu ve Güney Kafkasya’daki diplomatik çabaları ele aldı.”

Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin NATO müttefiki olarak önemini vurgulayan Biden’ın, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınmasından duyulan endişeleri dile getirdiği kaydedildi. Biden ayrıca, güçlü demokratik kurumlar ile insan haklarına saygının yanı sıra barış ve refah için hukukun üstünlüğünün öneminin altını çizdi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile Roma’da G-20 Liderler Zirvesi marjında bir görüşme gerçekleştirdi. Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Görüşmede, iki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu