Ortadoğu

‘Erbil’e fuhuş için kadın göndermekle’ suçlanan kadınlar idama mahkum edildi

Urmiye Devrim Mahkemesi’nin, “yolsuzluk ve sahtekarlığı yaymak” suçlaması ile tutukladığı Zara Sadiqi Hemedani ve İlham Çubdar hakkında idam kararı aldığı öğrenildi. Şahıslar, “İran’dan Erbil’e fuhuş için kadın göndermekle” suçlanıyordu.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü, Urmiye Devrim Mahkemesi’nin “Altın Yaprak Derneği” üyesi olan LGBT hakları savunucuları Zara Sadiqi Hemedani ve İlham Çubdar’ı, “yolsuzluk ve sahtekarlığı yaymak” suçlamasıyla ölüme mahkum ettiğini bildirdi.

Aslen Rojhiılat’ın (Doğu Kürdistan) Nexede kentinden olan 31 yaşındaki Zara Sadiqi Hemedani ile 24 yaşındaki Urmiyeli İlham Çubdar, İran güvenlik güçleri tarafından yakalanarak Urmiye Cezaevi’nde kadınlar bölümüne gönderilmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu (Pasdaran), 18 Temmuz 2022 tarihinde, “İranlı kadın ve kızları Erbil’e kaçıran bir çeteye liderlik etmek ve eşcinselliği yaymakla” suçladığı “Sara” kod adlı Zara Sadiqi Hemedani ile iki kişinin daha yakalandığını duyurmuştu.  

Ancak, Devrim Muhafızları’nın açıklamasından önce Uluslararası Af Örgütü, Zara Sadiqi Hemedani’nin 27 Ekim 2021’de İran-Türkiye sınırında tutuklandığını açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, Zara Sadiqi’nin, “eşcinsel haklarını savunduğu ve Altın Yaprak Derneğini kurduğu” için gözaltına alındığını, tutuklu kaldığı 53 gün boyunca kaybedildiğini, işkence gördüğünü ve daha sonra Urmiye hapishanesine nakledildiğini bildirdi.

İran Devrim Muhafızları İstihbarat Haber Ajansı, 18 Temmuz 2022’de, iki aylık izlemenin ardından “fuhuş için Erbil’e insan kaçakçılığı yapan bir çetenin çökertildiğini” yazdı.

Zara Sadiqi Hemedani ve İlham Çubdar, ayrıca, kumar, hile, fuhuş yayma ve insanların fotoğraf ve videolarını sosyal ağlarda yayınlamakla suçlanıyor.

İran Tasnim Haber Ajansı’nın iddiasına göre, Sadiqi ile işbirliği yapan “AF” ve “K” adlı şahıslar Erbil’de çok sayıda hayat kadını gönderdi.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu