Politika

Erbil Valisi’nin Diyarbakır Valisi’ne ‘Kürdistan’ hediyesi tartışmaya yol açtı

Erbil Valisi Omid Xoşnav’ın Diyarbakır ziyareti esnasında Vali Münir Karaloğlu’na “Kürdistan Albümü” hediye etmesi, bazı milliyetçi kesimlerin tepkisine neden oldu. Vali Xoşnav ise, bu tür tepkilerin “önemli ve başarılı” diye nitelendirdiği gezisini gölgeleyemeyeceğini söyledi.

Devlet Bahçeli’nin danışmanlarından, Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, Erbil Valisi Omid Xoşnav’ın ziyaret edip üzerinde Kürdistan yazan bir albüm hediye ettiği Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’na tepki gösterdi: “Erbil’in sözde Valisi Amid Hoşnav’un Diyarbakır ziyaretinde hediye ettiği ‘Kürdistan’ yazan albümle gayet mutlu poz veren Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu kime hizmet etmektedir…” AK Parti’den ihraç edilen eski milletvekili Pelin Gündeş: “Kürdistan diye bir ülke yoktur. Bu skandaldır.”

Diyabakır’da 24-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen 1’inci Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nı katılmak üzere bu kente giden Erbil Valisi Omid Xoşnav, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Kuzey Kıbrıs Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda yetkiliye “Kürdistan Fotoğraf Albümü” hediye etti.

Albümle poz veren iki valinin fotoğrafı tepkilere yol açtı.  

Aykırı sitesinin sahibi Batuhan Çolak, Diyarbakır Valisi’ni hem Kürdistan albümlü fotoğraf hem de aynı zamanda kayyumu olduğu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binasındaki Amed yazılı bir pano üzerinden hedef aldı.

Türkgün yazarı: “Milli mücadele verilirken pozuna dikkat etmeyenler kime hizmet ediyor”

MHP’nin gazetesi Türkgün’de yazan, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de danışmanlığını yapan Yıldıray Çiçek de bugünkü yazısında bu konuyu ele aldı.

“Akıllı düşman, aptal dosttan iyidir” sözünü hatırlatarak konuyu Diyarbakır Valisi Karaloğlu’nun Erbil Valisi Xoşnav’ı ağırlamasına getiren Çiçek şunları yazdı:

“Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun elinde sözde Kürdistan albümüyle sırıtarak poz vermesi…

“Erbil’in sözde Valisi Amid Hoşnav’un Diyarbakır ziyaretinde hediye ettiği ‘Kürdistan’ yazan albümle gayet mutlu poz veren Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu kime hizmet etmektedir? Erbil’in sözde Valisi Amid Hoşnav’un önce PKK’nın siyasi uzantısı HDP’yi ziyaret etmesi de sistemli bir meşrulaştırmanın hali ve delilidir.”

“Vali Kılıçdaroğlu’na nefes aldırdı”

Diyarbakır valisinin, son dönem “bölücülük suçlamasıyla sıkışan” CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na nefes aldırdığını öne süren Çiçek şöyle devam etti:

“CHP, Diyarbakır’da çocuklarını PKK’dan kurtarmak isteyen ailelere propaganda tuzağa kurmak için uğraşırken, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun devletin kurumlarını buna alet ederek bazı aileleri bu propaganda tuzağı için Kemal Kılıçdaroğlu ile yanyana getirdiğini Diyarbakır’da herkesin konuştuğu konudur.

“Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu bu köşeye sıkışmışlara niçin hayat öpücüğü vermiştir?

“Ekonomik sıkıntılar ortada iken konuştuğuna dikkat etmeyenler, milli mücadele verilirken pozuna dikkat etmeyenler kime hizmet ediyor? Oyun içinde oyun…”

Diyarbakır Valisi Karaloğlu, Newroz’da hem Türkçe hem Kürtçe mesaj paylaşmıştı.

AK Parti Diyabakır İl Başkanı M. Şerif Aydın ise, fotoğrafa “Kürdistan” ismi için tepki gösterenleri eleştirdi.

Aydın, Twitter hesabından, Erbil’e Kürtçe selam göndererek, şu paylaşımı yaptı:

“Kürt kardeşlerimizin idaresindeki Erbil Valisi Diyarbakır’ımıza ziyarette bulundu. Kirli algılara kurban edilmeyecek kadar önemli bir ziyaret oldu.

Kendisini en güzel şekilde ağırlayan Valimiz Münir Karaloğlu’na şehrimiz adına teşekkür ederiz.

Silav li Hewlêrê be.”

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da, Vali Xoşnav’ın kendilerine verdiği albümün resmini paylaşarak, “Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı için ilimize gelen Erbil Valisi Omid Xoşnav’ın  ’ın bizlere hediye ettiği, Mezopotamya’nın kültürel zenginliklerinin yer aldığı ‘Kürdistan’ tanıtım albümünü büyük bir keyifle okudum. Sayın Xoshnaw’a teşekkür ediyorum” diye yazdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu