Politika

Ensarioğlu: Bu ülke ne kadar Türklerinse o kadar da Kürtlerindir

İYİ Parti Genel Başkanı Yardımcısı Salim Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK tane 10 tane çocuk yapıyor” sözlerini eleştirdi. Ensarioğlu, “Bu ülke ne kadar Türklerinse o kadar da Kürtlerindir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partiye yeni katılan Mehmet Ali Çelebi’ye çocuk tavsiyesi sırasında sarf ettiği sözlere tepkiler sürüyor. Bir tepki de İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu’ndan geldi.

‘Kürt vatandaşlarımız anladı’

Gazeteci Ferit Aslan’a konuşan Ensarioğlu, Erdoğan’ın sözlerini şöyle yorumladı, “Sayın Erdoğan’a sormak istiyorum: Bölge insanı olarak bildiğimiz kadarıyla ne Öcalan’ın, ne de Kandil ve PKK’lıların hiçbiri evli değil, evlilik dışı çocukları konusunda da bizim ve kamuoyunun bilgisi yoktur. Dağda PKK’lıların çocuk doğurmadığını devlet başkanı olarak biliyor olmalısınız. Bahsettiğiniz 5, 10 ve 15 çocuğu olan PKK’lılar kim? Bu söyleminizle bilinç altında tüm Kürt vatandaşlarımızı kastettiğinizi biz de anladık, tüm Kürt vatandaşlarımız da anladı. Sayın Cumhurbaşkanının bu ırkçılık kokan söylemi ile vatandaşlarımız arasında bölücülük ve ayrımcılık yapmasını bulunduğu makam itibariyle kendisine yakıştıramadığımı belirtmek isterim” dedi.

‘Farklılığımız zenginliğimizdir’

Salim Ensarioğlu şunları söyledi, “Ben Elhamdülillah Müslümanım, Zaza ve Kürdüm, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla da iftihar ediyorum. Bu ülke ne kadar Türklerinse o kadar da Kürtlerindir. Zaten ülkemiz demokrasi açısından ve ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor. Son yıllarda AKP’liler iktidarlarını koruyabilmek için vatandaşlarımızın farklılıklarını bir zenginlik olarak göreceklerine birbirlerinden ayrıştırdılar. Herkes bir şeyler tehlikelidir. Günümüzde Avrupa Birliği bölgesi başta olmak üzere ülkeler sınırlarını ortadan kaldırırken ve hemen hemen dünya devletlerinin çoğunluğu farklılıklarını zenginlik olarak görüp birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak için sınırlarını kaldırırken devletimizin en tepesinde bu tür ırkçılık ve bölücülük söylemleri hiç kimseye bir faydası olmayacağı gibi onarılması mümkün olmayan derin yaralar açacaktır.”

‘Bakanlık yaptığım dönemde Kürt raporunu iade ettim’

1996 yılında hazırlanan MGK raporuyla ilgile de konuşan Ensarioğlu, “Ben 90’lı yıllarda 54. hükümette Devlet Bakanı iken Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan ve Kürt nüfusu ile ilgili buna benzer ifadeler içeren MGK raporunu tarihte ilk defa imzalamayarak iade eden biriyim. Ki o tarihlerde hemen hemen tüm ulusal gazeteler ve eski AKP milletvekili Şamil Tayyar Bey de MGK raporunu haberleştirmişlerdi. Ben o dönemlerde yetkili makamlardayken de bu tür söylemleri şiddetle reddettiğim gibi bugün de kabul etmem mümkün değildir. Bu tür bölücülük ve ırkçılık kokan söylemler kimlerden gelirse gelsin yanlıştır.”

MGK’da Kürt raporu nedir?

12 Aralık 1996’daki Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) hükümete sunulan Kürt Raporu’nda 2025’te “Kürtlerin sayısının Türkleri aşacağı” tespiti ve üçten fazla çocuk yapana ceza önerisi yer alıyordu. Dönemin Devlet Bakanı Salim Ensarioğlu’nun muhalefetiyle rapor iade edilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu